Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Szczotecznica szarawka - Calliteara pudibunda (L. 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: mrocznicowate - Erebidae

Szczotecznica szarawka
Szczotecznica szarawka
[ syn. Dasychira pudibunda (L.) ]
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł 45-55 mm. Skrzydła jasnoszare z brunatnym odcieniem, przednie skrzydła z dwoma lub trzema poprzecznymi pasami, tylne jaśniejsze, jednobarwne lub z jednym paskiem. Gąsienica długości do 45 mm, zielonkawożółta lub brązowoczerwona; charakterystycznie owłosiona: na grzbietowej stronie między szczoteczkami włosków widoczne są aksamitne, czarne rowki widoczne szczególnie podczas ruchu. Na 11 segmencie pędzelek dłuższych, czerwonych włosków.

Biologia: Gąsienica żeruje na drzewach liściastych, dzikiej róży, malinie i in. Motyl lata nocą w maju i czerwcu, przeważnie w lasach liściastych, parkach. W leśnictwie jest częstym szkodnikiem dębów i buków, żeruje także na leszczynach i rzadko na sośnie. Może występować w formie gradacyjnej, jednak gradacje nie trwają długo z uwagi na skłonność gąsienic do zachorowań na krysztalicę.
Samica składa na korze pni w skupiskach, łącznie do około 400 jaj. Po dwóch, trzech tygodniach wylęgają się gąsienice. Po wylęgu jakiś czas pozostają zgromadzone w lusterku, po czym wędrują w korony drzew. Pierwsze żery polegają na szkieletyzowaniu liści, następne prowadzone do września, października są rozrzutne. Uszkodzone, nie objedzone liście opadają na ziemię. Gąsienice przebywają najczęściej wśród liści zespolonych przędzą. W trakcie masowych pojawów można zaobserwować gąsienice pełznące po ziemi, poszukujące innych drzew. Zaniepokojone, młode gąsienice zasnuwają się przędzą, starsze zwijają się w pierścień i opadają na ziemię, gdy mija zagrożenie jak najszybciej wracają do żerowania. Po zakończeniu żerowania, w październiku, schodzą pod ściółkę gdzie się przepoczwarczają. Motyle lęgną się w maju.

Występowanie: w Polsce często spotykana. Lata w nocy.


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las