Trzepla zielona - Ophiogomphus cecilia (Geoffroy in Fourcroy, 1785)
Rząd: ważki - Odonata
Rodzina: gadziogłówkowate - Gomphidae
|
Morfologia: Rozpiętość skrzydeł od 60-78 mm, długość ciała 50-60 mm, odwłoka 35-40 mm. Ubarwienie głowy i tułowia żółtozielone z czarnymi pasami. Odwłok czarny w żółte plamy.
Biologia: Cykl życiowy trwa 2 lub najwyżej 3 lata. Wylęganie się larw z jaj następuje zwykle po kilku tygodniach od ich złożenia. Może być jednak opóźnione przez okres diapauzy - spoczynku trwającego nawet do 260 dni. Większą część cyklu życiowego zajmuje rozwój larwalny. Larwy często bytują płytko, prawie całkowicie zagrzebane w osadach dennych. Wylot, choć może się rozpoczynać już w połowie maja, zachodzi z reguły od ostatniej dekady maja do sierpnia, w niskich położeniach najintensywniej od końca maja do trzeciej dekady czerwca.
Po 2-3-tygodniowym okresie dojrzewania płciowego z dala od wody imagines rozpoczynają aktywność rozrodczą. Po jej zakończeniu w niedługim czasie giną. Aktywność rozrodcza koncentruje się zwłaszcza w okresie od trzeciej dekady czerwca do sierpnia. Aktywność rozrodcza przypada na godziny od 10.00 do 16.00 i jest największa przy wysokich temperaturach rzędu 25-30 st. C.
Występowanie: Zasiedla nizinne i podgórskie cieki różnej wielkości, od strumieni po duże rzeki o piaszczystym dnie.
Preferuje nie tylko środowiska nadwodne, ale i leśne dukty - jest dosyć często spotykana w lasach lecz traktowana jako gatunek nieleśny.
Gatunek wymieniony w załączniku II Konwencji Berneńskiej
Gatunek wymieniony w załącznikach II i IV Dyrektywy Siedliskowej
Ochrona gatunkowa: ścisła
Czerwona lista ważek; LC - najmniejszej troski
Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
|
gm. Kołobrzeg: | Zieleniewo: rzeka Parsęta; bór sosnowy S od Błotnicy; Obroty: skraj lasu sosnowego na S od wsi |
gm. Ustronie M.: | Kołobrzeski Las. Liczna. (19.08.2012, 3.09.2010, 9.08.2007) |
|