Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Zawisak powojowiec - Agrius convolvuli (Linnaeus, 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: zawisakowate - Sphingidae

Zawisak powojowiec
Zawisak powojowiec
Zawisak powojowiec
Morfologia: Jeden z największych motyli Polski i Europy. Ma skrzydła o rozpiętości od 80 do 130 mm, szare z ciemniejszymi powierzchniami i nieregularnymi, zygzakowatymi liniami. Tylna para jaśniej i regularniej ubarwiona niż przednia.

Biologia: Postacie dorosłe dzień spędzają w ukryciu, w miejscach gdzie ich barwa nie kontrastuje z tłem, na ziemi, na pniach, kamieniach itp. W nocy latają i najintensywniej odżywiają się do północy, w locie ssąc nektar z kielichowatych kwiatów powoju, powojnika, petunii, lilii, tytoniu, floksów, dziwaczków, itp. Ssawka zwinięta w trąbkę, sprężysta i dość mocna, o zmiennej długości, przeciętnie ma 9-10 cm.
Gąsienice osiągają około 12-12,5 cm długości i należą do największych w Europie. Żywią się liśćmi powoju polnego, kielisznika zaroślowego i różnych kwiatów ozdobnych.
Okres zimy przeżyją tylko te motyle, które udadzą się na południe. Poczwarki z których nie zdążyły wyjść motyle giną w ciągu zimy. Jak się zdaje centrum ekspansji tego gatunku są północna Afryka oraz Półwysep Indyjski.

Występowanie: W Polsce spotykany na obszarze całego kraju. W gorące lata może być częściej spotykany.


gm. Ustronie M.: Wilgotne zagłębienie terenu 400 m na W od Sianożęt (04.2014)