Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Zawisak borowiec - Sphinx pinastri (Linnaeus, 1758)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: zawisakowate - Sphingidae

Zawisak borowiec
Zawisak borowiec
Morfologia: Rozpiętość skrzydel do 9 cm. Tułów na grzbiecie szary z czarnobrunatną obwódką z przodu i po bokach. Skrzydła szare. Na przednim skrzydle znajdują się trzy krótkie, podłużne, czarne kreski oraz dwie ciemne, niekiedy słabo widoczne przepaski. Skrzydło tylne bez rysunku. Na zewnętrznym brzegu obu par skrzydeł strzępina w białe i czarnobrunatne plamki. Odwłok w poprzeczne, białawe i czarnobrunatne paski. Na grzbiecie odwłoka występuje szara, podłużna smuga z czarną linią w środku.

Biologia: Lot motyli odbywa się w godzinach wieczornych od czerwca do lipca. W trakcie pobierania pokarmu z roślin miododajnych, motyle charakterystycznie "zawisają" w powietrzu - podobnie jak kolibry. Samice składają jasnozielone jaja na szpilkach drzew iglastych. Młode gąsienice do ostatniego linienia mają żółtozielone pasy i róg zakończony widełkami. Po ostatnim linieniu róg staje się cienki i ostry, pasy zamieniają się w plamy. Dorastają do 8 cm długości. Przepoczwarczenie odbywa się pod ściółką, płytko w ziemi.

Występowanie: Najczęściej związany jest z siedliskami ubogich jednogatunkowych borów o niskiej bonitacji (IV-V klasy), głównie przerzedzonych i naświetlonych sośnin. Występuje zazwyczaj w starszych drzewostanach. Pospolity.


gm. Kołobrzeg: Rościeński Las - gąsienica na ścieżce rowerowej (16.09.2021)
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las - poczwarka