Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Zmiennik leszczynowiec - Strophosoma melanogrammum (J.R. Forster, 1771)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: ryjkowcowate - Curculionidae

Zmiennik leszczynowiec
Morfologia: Długość ciała 4-5,5 mm. Ryjek krótki, szeroki. Ciało stosunkowo pękate, zwykle jasnobrązowe. Wzdłuż szwu w nasadowej części pokryw wyraźne, podłużne zaczernienie nie sięgające dalej, niż do połowy długości pokryw.

Biologia: Postacie dojrzałe spotyka się na roślinach od połowy kwietnia do października, na zimowiskach w glebie, ściółce i wśród mchów. Żeruje na liściach, pączkach i młodych pędach różnych drzew i krzewów, jak dąb, brzoza, buk, grab, klon, sosna, świerk i leszczyna. Rozmnaża się partenogenetycznie, samce są nadzwyczaj rzadko spotykane. W maju-czerwcu samica składa jaja w szczeliny gleby, małymi grupkami po trzy-cztery sztuki. Larwy wylęgają się po 8-14 dniach i żerują na korzeniach drzew i krzewów oraz także roślin zielnych, jak szczaw tępolistny i śmiałek pogięty. Przepoczwarczenie następuje w lipcu-sierpniu, a po około trzech tygodniach młode imagines wydobywają się z gleby na powierzchnię i żerują, następnie poszukują kryjówek na przezimowanie. W końcu lata lub na jesieni można spotkać razem osobniki młodszej i starszej generacji. Niekiedy larwy III i IV stadium, pochodzące z jaj później składanych, nie zdążą przeobrazić się i zimują, przeobrażając się na wiosnę.

Występowanie: Dość pospolity. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, szkółkach i plantacjach drzew, zaroślach i na wrzosowiskach.

Uwagi: Przy masowym pojawie powoduje szkody w drzewostanach liściastych i iglastych.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 98c


gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las