Zmorsznik ma³y - Pseudovadonia livida (Fabricius, 1777)
Rz±d: chrz±szcze - Coleoptera
Rodzina: kózkowate - Cerambycidae
|
Morfologia: D³ugo¶æ cia³a 7-9 mm. G³owa i przedplecze czarne. Pokrywy br±zowo¿ó³te. Zarówno pokrywy, jak przedplecze pokryte ¿ó³tymi w³oskami. Golenie 2 i 3 pary nóg brunatne. Czu³ki czarne, poszczególne cz³ony bez rozja¶nieñ u nasady.
Biologia: Samice sk³adaj± jaja do próchnicznej, przegrzybia³ej gleby muraw lub ¶ció³ki na pobrze¿u lasu. Cykl rozwojowy przebiega w ci±gu dwu lat, niekiedy mo¿e byæ skrócony do jednego roku. W glebie larwy od¿ywiaj± siê martwymi szcz±tkami ro¶lin, g³ównie korzeniami i podziemnymi pêdami traw, przero¶niêtymi strzêpkami grzybni pospolitego gatunku grzyba saprofitycznego, twardzioszka przydro¿nego - Marasmius oreades. Doros³e larwy na jesieni, na g³êboko¶ci 2-5 cm, buduj± komorê, w której zimuj±, nastêpnie na wiosnê wytwarzaj± kokon, przepoczwarczaj±c siê w nim w koñcu kwietnia lub w maju. Pojaw postaci dojrza³ych zaczyna siê w maju i trwa do sierpnia. Prowadz± one dzienny tryb ¿ycia, ujawniaj±c aktywno¶æ w czasie s³onecznej i bezwietrznej pogody. Od¿ywiaj± siê py³kiem i nektarem kwiatów z³o¿onych, baldaszkowatych i ró¿owatych, przewa¿nie na krwawniku pospolitym, malinach, podagryczniku pospolitym i z³ocieniu w³a¶ciwym.
Wystêpowanie: Wystêpuje przewa¿nie na suchych ³±kach i pastwiskach, ugorach i nieu¿ytkach, miedzach, pobrze¿ach lasów i pól uprawnych, na przydro¿ach, polanach ¶ródle¶nych i zrêbach, rzadziej w g³êbi lasu. Pospolity.
Literatura:
- Mapa Bioró¿norodno¶ci Baza Danych - http://baza.biomap.pl/pl/db
|
Ko³obrzeg: | Ko³obrzeg (20.VIII.1987, w kolekcji: IBL, Zak³ad Lasów Naturalnych, Bia³owie¿a) |
|