Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Zmorsznik paskoczułki - Paracorymbia maculicornis (De Geer, 1775)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: kózkowate - Cerambycidae

Zmorsznik paskoczułki
[ Stictoleptura maculicornis ]
Morfologia: Długość ciała 8-10 mm. Głowa i przedplecze czarne. Pokrywy brązowożółte. Nogi czarne. Czułki czarne, lecz poszczególne człony rozjaśnione u nasady.

Biologia: Cykl rozwojowy co najmniej dwuletni. Pojaw imagines zaczyna się w maju i trwa do lipca, w wyższych położeniach górskich trwa jeszcze w sierpniu.
Chrząszcze odżywiają się pyłkiem kwiatowym roślin zielnych rosnących na pobrzeżach lasów, przesiekach, łąkach i drogach śródleśnych. Spotyka się je głównie na malinach, złocieniach i różnych baldaszkowatych, zwłaszcza na podagryczniku pospolitym. Rozwój larwalny odbywa w martwym, przegrzybiałym drewnie drzew liściastych i iglastych, głównie w leżących na ziemi gałęziach, wykazujących znaczny stopień rozkładu.

Występowanie: Jest gatunkiem pospolitym, ale stosunkowo rzadko notowanym. Zasiedla drzewostany liściaste i mieszane, w górach docierając do górnej granicy lasu.

Uwaga: Podobne przede wszystkim Psudovadonia livida o czułkach bez rozjaśnień i brunatnych goleniach. U Paracorymbia tesserula pokrywy są zaczernione na końcach, a Alosterna tabacicolor ma żółte nogi. Gatunki z rodzaju Anastrangalia różnią się min. kształtem przedplecza i jednolitym ubarwieniem czułków


gm. Kołobrzeg: Las k/Starego Miasta; las sosnowy k/Błotnicy
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las