Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Biedronecznik zmienny - Punctelia subrudecta (Nyl.) Krog
Rodzina: tarczownicowate - Parmeliaceae


Biedronecznik zmienny
Biedronecznik zmienny
Opis: Plecha listkowata, kolista lub nieregularna o średnicy do 10 cm. Głęboko wcinana, jej odcinki mają długość do 2 cm i szerokość 2-5 mm, stykają się brzegami lub zachodzą na siebie. Końce odcinków rozszerzają się do 8 mm i są zaokrąglone, wrębne lub wcinane. Powierzchnia górna barwy jasnoniebieskiej, niebieskawoszarej, żółtoszarej lub brunatnoszarej. Jest gładka, delikatnie siateczkowata, lub znajdują się na niej nieregularne wklęsłości. Występują na niej także pseudocyfelle mające postać białych plamek. Dolna strona plechy jest jasnobrunatna i znajdują się na niej jasne chwytniki. Na odcinkach lub na ich brzegach występują drobne soralia o barwie brudnobiałej lub szarozielonawej. Początkowo występują oddzielnie, później zlewają się z sobą. Największe ich skupisko znajduje się w środku plechy.

Występowanie: rozwija się głównie na korze drzew liściastych, rzadko drzew iglastych. Występuje w lasach, na terenach otwartych oraz na drzewach rosnących samotnie na obszarze całego kraju, jest jednak dość rzadki.

Objęty ścisłą ochroną gatunkową

Czerwona lista porostów; status VU - narażony

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów


Kołobrzeg: Kołobrzeski Las oddz. 4b, dz. ewid. nr. 4 i 6 (Ekopark Wschodni, 13.05.2019)
gm. Kołobrzeg: Ząbrowski Las oddz. 264b - na poziomym konarze wierzby (14.03.2017); Budzistowo: Obrowskie Sosny oddz. 192i, oddz. 192c,d (2019);
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las oddz. 45a/d