Tarczownica skalna - Parmelia saxatilis (L.) Ach.
Rodzina: tarczownicowate - Parmeliaceae
|
Opis: Plecha listkowata, rozetkowata lub nieregularna, osiąga średnicę do 20 cm. Brzegi odcinków stykają się z sobą lub dachówkowato zachodzą na siebie. Powierzchnia górna barwy popielatej lub szaroniebieskawej, na obwodzie często ma nieco brunatny odcień. Zazwyczaj jest dołeczkowano-siateczkowata, rzadziej gładka i znajdują się na niej pseudocyfelle. Na górnej powierzchni zwykle licznie występują pojedyncze lub rozgałęzione izydia. Mają cylindryczny lub brodawkowaty kształt, ciemne szczyty i występują w rozproszeniu lub w skupiskach. Dolna powierzchnia plechy z licznymi chwytnikami zarówno prostymi, jak i rozgałęzionymi. W części środkowej jest czarna, matowa, natomiast obrzeża są jaśniejsze (brunatne) i lśniące. Lekanorowe apotecja występują bardzo rzadko.
Występowanie: Występuje na obszarze całego kraju na skałach krzemianowych oraz na korze drzew liściastych i iglastych, rzadziej na drewnie.
Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.
Gatunek podobny do dwóch niżej opisanych. Pewne oznaczenie gatunku uzyskać można tylko metodą TLC (cienkowarstwowa chromatografia cieczowa). Oznaczył metodą TLC Rafał Szymczyk.
Parmelia ernstiae. Cechuje się izydiowaną, jasnoszarą i wyraźnie przyprószoną przynajmniej w brzeżnej części plechą o krótkich i szerokich, na brzegach zaokrąglonych i lekko podwinietych do góry odcinkach, które rzadko nachodzą na siebie. Izydia są liczne, cylindryczne lub spłaszczone, zwykle nierozgałęzione i bardzo często przyprószone. Większość z nich umieszczona jest w centralnej części plechy i wiele z nich przekształca się w drobne łatki (tzw. lobule). Chwytniki są liczne,
długie i proste. Występuje na korze drzew liściastych w miejscach otwartych lub na obrzeżach zbiorowisk leśnych.
Parmelia serrana. Odcinki plech mają zbliżony kształt do P. ernstiae, ale są większe, często nachodzą na siebie i ich powierzchnia jest charakterystycznie siateczkowato dołeczkowana. Izydia występują licznie zarówno w centrum plechy, jak i na jej brzegach, a chwytniki są proste lub rozgałęzione.
|
gm. Kołobrzeg: | Ząbrowski Las oddz. 264b - na poziomym konarze wierzby (16.04.2016); Budzistowo: las k/Starego Miasta (oddz. 195d, 192a,c,d,i) |
gm. Ustronie M.: | Kołobrzeski Las oddz. 47f (19.03.2017) |
|