Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


W³ostka br±zowa - Bryoria fuscescens (Gyelnik) Brodo & Hawksw.
Rodzina: tarczownicowate - Parmeliaceae


W³ostka br±zowa
W³ostka br±zowa
Opis: plecha krzaczkowata (nitkowata), w postaci stosunkowo lu¼no zwisaj±cych odcinków, zwykle 5-15(30) cm d³ugo¶ci, obficie rozga³êziona. Rozga³êzienia izotomiczne lub anizotomiczne u podstawy, czêsto staj±ce siê anizotomicznymi w kierunku szczytów. Wyrasta z czarno zabarwionej nasady, a czasami jako pojedyncze ga³±zki. Odcinki czasami czê¶ciowo sp³aszczone lub skrêcone i od czasu do czasu zag³êbione (u odmiany positiva), nierównomiernie zagêszczone, o ¶rednicy (0,2)0,3-0,4(0,6) mm, w pobli¿u nasady oko³o 0,5 mm ¶rednicy. Powierzchnia blado-br±zowa, nieco szarawa lub oliwkowa do czarnej, zazwyczaj o wiele ja¶niejsza u podstawy ni¿ na wierzcho³kach, czêsto z czarnymi fragmentami, zazwyczaj matowa, ale czasami mocno b³yszcz±ca, bez pseudocyfeli. Ga³±zki boczne nie zawsze wystêpuj±, maj± kszta³t szpileczek wyrastaj±cych pod k±tem prostym z ga³±zek g³ównych. Soralia rzadkie lub obfite, szczelinowate (czasem przypominaj±ce m³ode pseudocyfele), a czasem równie¿ guzkowate, czêsto silnie wypuk³e, niekiedy staj± siê spiczaste, zwykle bia³e z izydiowymi, bia³awymi lub brunatnymi sorediami.

Wystêpowanie: Ro¶nie na korze, g³ównie drzew iglastych w suchych i otwartych lasach, znacznie rzadziej na korze drzew li¶ciastych. Odmianê positiva odnotowano równie¿ na pod³o¿u skalnym. W Polsce bardzo rzadka w du¿ych kompleksach le¶nych na ni¿u i rzadziej w górach.

Uwagi:
1 - gatunek ten charakteryzuje siê rozga³êzieniami najczê¶ciej w kszta³cie litery "V" i zazwyczaj szaro-br±zow±, matow± powierzchni±, który jest zwykle ciemniejsza u podstawy. Plecha jest czêsto zwisaj±ca, ale czasami tworzy d³ugie, gêste brody. Jest niezwykle zmiennym gatunkiem i opisowo traktowana w bardzo szerokim sensie.
2 - do 30.09.2014 r. objêty by³ ¶cis³± ochron± gatunkow±.

Objêty czê¶ciow± ochron± gatunkow±

Czerwona lista porostów; status VU - nara¿ony

Literatura:
- Hanna Wójciak - "Flora Polski. Porosty, mszaki, paprotniki"
- Rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 9 pa¼dziernika 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów


gm. Ko³obrzeg: D¼wirzyno Wschód - na brzozach
gm. Ustronie M.: Droga polna wiod±ca do Ko³obrzeskiego Lasu - na deskach p³otu