Wstecz

Warto zwiedzić


Głazy narzutowe nad rzeką Błotnicą

Rzeka Błotnica
Rzeka Błotnica
Okolice to przepiękny kompleks leśny położony w dolinie Błotnicy i wokół Jeziora Kamienica. Głazy narzutowe leżące nad zachodnim brzegiem rzeki Błotnicy są największymi w powiecie kołobrzeskim. Jeden z nich wystaje około 2 metry ponad powierzchnię gruntu, a jego obwód liczy około 8 metrów. Tuż obok niego leży równie duży głaz, który na powierzchni jest widoczny jedynie w postaci płaskiej płyty kamiennej o średnicy około 3 metrów. Głazy te podlegają ochronie prawnej jako pomniki przyrody.

Kamień
Kamień - pomnik przyrody
Podróż zaczynamy przy wypływie rzeki z jeziora, w pobliżu parkingu. Idąc do głazu należy trzymać się cały czas zachodniego brzegu Błotnicy, a w połowie drogi trzeba sforsować jej boczny dopływ po improwizowanym mostku z drewnianych kłód.

Okolice głazów to przepiękny kompleks leśny, to mozaika bagnistych olsów, łęgów, buczyn żyznych, kwaśnych i źródliskowych, na obrzeżach okolonych borami mieszanymi. Występuje tu co najmniej 13 gatunków roślin chronionych oraz ponad 20 gatunków zagrożonych na Pomorzu i rzadko spotykanych. Krajobraz urozmaicają liczne źródliska, strumienie spływające do jeziora Kamienica, potężne drzewa o rozmiarach pomnikowych, torfowiska kotłowe i polany z wilgotnymi, storczykowymi łąkami.

Kamień
Kamień - pomnik przyrody
Rzeka Błotnica liczy sobie 27 km, wypływa z jeziora Kamienica i uchodzi do jeziora Resko Przymorskie a następnie do Bałtyku. W wodach rzeki dominuje pstrąg potokowy i troć wędrowna. W okolicy głazów rzeka rozdziela gminę Siemyśl i Gościno.

Kamienica to jezioro rynnowe położone na Równinie Gryfickiej. Otaczające go lasy porastające na wysokich zboczach rynny polodowcowej, obfitują w bogatą i zróżnicowaną florę i faunę. Jezioro jest długie na 2,5 km i szerokie na 0,5 km. Zajmuje powierzchnię około 65 ha a jego średnia głębokość to 6 m. Nazwa Kamienica funkcjonuje od 1949 roku, kiedy to została zmieniona z poprzedniej niemieckiej nazwy - Kämitz See. Więcej informacji o jeziorze tutaj.
Brzegi jeziora nie są całkowicie zadeptane przez turystów. Oddalając się od parkingu jest szansa znaleźć sobie zaciszne i ustronne miejsce z dogodnym zejściem do wody. Jezioro szybko nabiera głębokości więc jego brzegi nie są mocno zarośnięte a woda jest przejrzysta. Przy brzegu widać całe kolonie omułków. Na wschodnim brzegu jeziora, w Dargocicach znajduje się kąpielisko.