Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Karmnik nadmorski - Sagina maritima Don
Rodzina: goździkowate - Caryophyllaceae


Karmnik nadmorski

Niewielka roślina roczna, wysokości 5-10 cm, o pędach wzniesionych lub podnoszących się, naga, rzadziej w dole słabo owłosiona. Liście górne zaostrzone, dolne tępe, w nasadzie zrośnięte. Kwiaty czterokrotne, zwykle występują pojedynczo na szczycie łodygi, rzadziej w skąpokwiatowych wierzchotkach. Działki kielicha tępe i kapturkowato zakrzywione na szczycie, do 2 mm długości. Roślina jednoroczna, halofit.

Na wybrzeżu notowany był tylko w Kołobrzegu, na solnisku położonym 2 km od brzegu morza. Wyginął na początku XX wieku. Roślina ta miała w Polsce jedno z najdalej na wschód wysuniętych miejsc występowania na południowych wybrzeżach Bałtyku. Wyginął w Polsce przypuszczalnie na początku XX w., w wyniku zniszczenia jego siedlisk.

Okazy zachowane w zielniku darłowskim pochodzą z 1906 roku i były zebrane przez Fritza Römera. (Słupskie Prace Biologiczne 6 - 2009)

Polska Czerwona Księga Roślin; Ex - wymarły

Czerwona lista roślin; status RE - wymarły na obszarze Polski

Literatura:
- Zbigniew Sobisz, Mariola Truchan - NIEZNANE ZBIORY ZIELNIKOWE KARLA FRIEDRICHA KOHLHOFFA I FRITZA RÖMERA Z TERENU POMORZA, Słupskie Prace Biologiczne 6 - 2009


Kołobrzeg: Nie istniejące już Solnisko (obecnie ogródki działkowe) w widłach Kanału Drzewnego i Parsęty na E od ul. Trzebiatowskiej i 6 Dywizji Piechoty (Preuss 1910, 1911); Czubiński 1950, Piotrowska 1961, Bosiacka 2007 - nie odnaleziony.