Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Kłosownica leśna - Brachypodium sylvaticum (Huds.) P. Beauv.
Rodzina: wiechlinowate (trawy) - Poaceae


Kłosownica leśna
Kłosownica leśna
Wieloletnia trawa kępkowa z wystającymi zielonymi kwiatostanami o bujnych lśniąco ciemnozielonych liściach, niezwykle gęsta, tworzy kępy złożone z wydłużonych liści. Źdźbło nagie, tylko na kolankach gęsto owłosione o wysokości 60-100 cm zawiera od 4 do 5 kolanek. Blaszki liściowe ciemnozielone lub żółtozielone o długości do 35 cm i szerokości od 0,7 do 1,5 cm, płaskie, lancetowate zwężające się ku szczytowi i w kierunku pochwy liściowej, wyraźnie bruzdkowane, delikatnie ząbkowane na brzegach, z dobrze zaznaczonym jasnym nerwem po dolnej stronie, wiotkie, zwieszone, miękko owłosione. Kwiaty kłosokształtne o długości od 15 do 20 cm, kłosy luźne wyprostowane lub łukowate wierzchołkami zwisające w dół, kłoski 6-15-to kwiatowe o długości do 2,5 cm, wrzecionowate, zwykle owłosione. Kłoski, najniższe osadzone na krótkich gałązkach. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia.

Rośnie w lasach liściastych (dąbrowy, grądy, buczyny, łęgi) i zaroślach na niżu i w niższych partiach górskich, na stanowiskach półcienistych na glebach przeciętnie wilgotnych lub wilgotnych, umiarkowanie żyznych lub żyznych, o odczynie obojętnym lub zasadowym, średnio zwięzłych. Preferuje stanowiska umiarkowanie zacienioneKołobrzeg: Częsty; przydroża, łąki na obrzeżach miasta, polany i zarośla w parkach, buczyny; m.in. Ekopark Wschodni
gm. Kołobrzeg: Rozproszony - buczyny; parki, skraje lasów - buczyna w oddz. 222 l
gm. Ustronie M.: Rozproszony - zarośla, lasy - zarośla tarniny na skraju brzeziny na SE od Rusowa, Kołobrzeski Las oddz. 3k, 14 b/c przy drodze, 14d - buczyna, 15a, 38a,b - buczyna (Bosiacka i in. 2004); oddz. 14f, 25 Nadl. Gościno (Jasnowska i in. 1996b); Kukinia, Wieniotowo (Ziarnek 2014)
gm. Gościno: Dargocice, Lubkowice, Pławęcino