Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Kosmatka polna - Luzula campestris (L.) DC.
Rodzina: sitowate - Juncaceae


Kosmatka polna

Niska roślina luźnokępkowa. Łodyga pojedyncza, wzniesiona o wysokości do 30 cm. Pod ziemią kłącze z krótkimi rozłogami. Liście łodygowe płaskie, duże, owłosione, o zamkniętych pochwach. Na brzegach liści długie, białe włoski, wyglądem przypominające watę.
Kwiaty zebrane na szczycie łodygi w kilka (3-6) kłosokształtnych kwiatostanów zawierających do 10 kłosków każdy. Przynajmniej część kłosów zwykle na gałązkach odgiętych ku dołowi. Działki kwiatów ciemnokasztanowe, obrzeżone i ostro zakończone. 6-krotny okwiat tworzą 2 rzędy brunatnych, lancetowatych, obrzeżonych i ostro zakończonych działek (po 3 w każdym rzędzie). Wewnątrz okwiatu jednokomorowy słupek z trójdzielnym znamieniem i 6 pręcików. Żółte pylniki są wielokrotnie dłuższe od nitek pręcików, a szyjka słupka dłuższa od zalążni.
Rośnie na wzgórzach, łąkach, ugorach, wrzosowiskach. W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu i w niższych położeniach górskich.Kołobrzeg: Rzadki; łąka przy ul. Morawskiego, cmentarz; Mirocice
gm. Kołobrzeg: Rzadki - bory bażynowe - bór bażynowy na N od oddz 206a; Zieleniewo: łąki nad Parsętą
gm. Ustronie M.: Łąki przy drodze polnej z Sianożęt do Bagicza
gm. Gościno: Dargocice, Lubkowice, Ołużna, Pławęcino, Ramlewo, Robuń