Lilia złotogłów - Lilium martagon L.
Rodzina: liliowate - Liliaceae
Dorasta do 1,5-1,8 m wysokości. Liście ma podłużnie jajowate, siedzące, z 7-11 równoległymi nerwami. Kwiaty w liczbie 3-12 (rzadko więcej) o silnym zapachu, zwieszone na łukowato przygiętych szypułkach, zebrane na szczycie łodygi. Działki okwiatu mięsiste, brudnoróżowopurpurowe z ciemniejszymi plamkami, długości 3-4 cm, silnie odgięte ku górze. Pręcików sześć, z purpurowoczerwonymi lub żółtymi pylnikami.
Na siedliskach naturalnych występuje w lasach liściastych. Rośnie w miejscach półcienistych, na glebach piaszczysto - gliniastych i gliniastych świeżych.
Od 1946 roku znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. W Polsce występuje dość powszechnie, oprócz ziemi lubuskiej i Pomorza. Na Pomorzu stanowiska mają charakter antropogeniczny. Spotykana w dawnych założeniach dworsko-parkowych oraz na cmentarzach protestanckich.
Objęty ścisłą ochroną gatunkową
Cenny dla Pomorza Zachodniego; V - narażony
Literatura:
- Słupskie Prace Biologiczne 7 - 2010 - Nowe stanowiska Lilium martagon L. na Pomorzu Środkowym - Mariola Truchan, Zbigniew Sobisz
gm. Kołobrzeg: | Zieleniewo - między stawem a aleją lipową, prowadzącą do zabudowań folwarcznych (129 okazów, Mariola Truchan, Zbigniew Sobisz, 2010 r.) |
|