Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Listera jajowata - Listera ovata (L.) R. Br.
Rodzina: storczykowate - Orchidaceae


Listera jajowata
Listera jajowata - kwiaty

Jest rośliną wieloletnią, stosunkowo dużą, dorastającą do 80 cm. Pęd poniżej liści jest kanciasty, gładki, ponad liśćmi zaś obły, gęsto omszony, zielony do brudnobrązowego. Kłącze twarde, grube, z licznymi korzeniami. Zazwyczaj występują dwa liście eliptycznojajowate, zielone, o zmiennym kształcie i wielkości, ponad nimi dwa listki przysadkowe. Kwiat zielonoczerwony, ma na warżce kanał biegnący od jej rozcięcia aż do nasady, wypełniony nektarem. Kwiaty zapylane są przez owady - błonkówki i chrząszcze.
Naziemna część rośliny pojawia się zwykle w kwietniu, czasem już pod koniec marca, kwitnie od końca maja do lipca i zamiera w sierpniu.
Rośnie najczęściej na podmokłych, nawapiennych łąkach oraz w lasach olszowych, na przydrożach i w parkach. Preferuje gleby wilgotne, umiarkowanie żyzne i żyzne, obojętne lub zasadowe.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Cenny dla Pomorza Zachodniego; V - narażony

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślinKołobrzeg: Mirocice (Osadowski 2014): lasy łęgowe i podmokłe zakrzaczenia wokół dawnej strzelnicy, co najmniej 3000 roślin; między Podczelem i lotniskiem w Bagiczu (Ziarnek 2014);
gm. Ustronie M.: Klify - las na wydmach szarych N od Wieniotowa (kilkanaście roślin)
gm. Dygowo: Torfowisko Stramniczka w części lasu przyległej do torów kolejowych (kilka roślin)