Listera sercowata - Listera cordata (L.) R. Br.
Rodzina: storczykowate - Orchidaceae
Bylina. Niewielka roślina o delikatnym, prostym pędzie do 30 cm wys., jajowatych, ostrych, zielonych liściach i drobnych zielonoczerwonych kwiatach. Kłącza delikatne, nitkowate, korzenie nieliczne. Kwiaty zapylane przez owady.
Listera sercowata jest gatunkiem bardzo zmiennym pod względem barwy okwiatu i pędu. Rośnie w borach sosnowych i świerkowych, na glebach świeżych, zwykle ubogich, kwaśnych, często pomiędzy pędami borówek i bażyn. Pojawia się na przełomie marca i kwietnia, kwitnie od początku maja do końca czerwca.
Listera sercowata rośnie na Pomorzu w bażynowych borach nadmorskich, na cienkiej warstwie kwaśnej próchnicy przykrywającej piaski. Bardzo rzadko obserwowana bywała na Pomorzu w oddaleniu od morza oraz na Mazurach, poza tym rośnie dopiero w sudeckim i karpackim świerkowym borze górnoreglowym oraz w tamtejszych zaroślach kosodrzewiny.
Na Pomorzu należy do roślin narażonych na wymarcie. Jeśli nie zostanie zahamowany proces degradacji borów nadmorskich z powodu zadeptywania, zanieczyszczania i zabudowywania - listera sercowata znajdzie się już zapewne niedługo wśród roślin wymierających.
Objęty ścisłą ochroną gatunkową
Czerwona lista roślin; status VU - narażony
Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin
gm. Kołobrzeg: | Dźwirzyno: kilka okazów na północ od oddz. 205c (Ziarnek 2014); między Grzybowem a Dźwirzynem, przy parkingu leśnym (Ziarnek 2014); na północ od oddz. 202a - obecnie w miejscu tym nie odnaleziony; |
|
Mapa: Rozmieszczenie Listery sercowatej w borach bażynowych na zachodnim wybrzeżu Polski (B.Bosiacka 2005 r. [15]) |
|