Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Turówka wonna - Hierochloe odorata (L.) P. Beauv.
Rodzina: wiechlinowate (trawy) - Poaceae


Turówka wonna

Trawa wieloletnia. Osiąga wysokość 10–60 cm. Źdźbło gładkie lub słabo szorstkie do 2 mm grubości, podzielone na 2 lub 3 międzywęźla. Liście równowąskie, pochwiaste, na pędach generatywnych skupione u podstawy źdźbła, z wyjątkiem bardzo krótkiego listka w górnej części pędu (zwanego flagowym). Pędy wegetatywne ulistnione liśćmi osiągającymi 30 cm długości i 20 mm szerokości. Liście są słabo bruzdkowane, rzadko, krótko owłosione. Kwiaty zebrane w owalne i połyskujące kłoski, tworzące luźną wiechę o długości 4–9 cm. Gałązki wiechy często rozpostarte, charakterystycznie są falisto pogięte. Kłoski osiągają do 5 mm długości.
Jest gatunkiem światłolubnym, ale znosi także częściowe ocienienie. Występuje w bardzo zróżnicowanych siedliskach: szuwarach, na wilgotnych łąkach, w zaroślach i na słonecznych zboczach. Pędy nadziemne rozwijają się wczesną wiosną, po kwitnieniu przypadającym na miesiące maj-czerwiec, szybko zasychają. Wyróżnia się charakterystycznym aromatem dzięki zawartości kumaryny (zwłaszcza po zasuszeniu).

W Polsce spotykana na całym niżu, ale bardzo rzadko, w znacznym rozproszeniu.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Czerwona lista roślin; status VU - narażony

Cenny dla Pomorza Zachodniego; E - wymierający

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślinKołobrzeg: Łąki między miastem i Budzistowem; licznie na Owczym Bagnie, Ekopark: przy linii kolejowej (Ziarnek2014);
gm. Kołobrzeg: Dźwirzyno: łąki między ul. Krasickiego i kanałem łączącym Resko z morzem; łąka na wschód od miejscowości (dz. 53/10); Grzybowo: łąki na zachód od miejscowości (dz. 168/11, 234/206, 52/26); łąki między Budzistowem i Kołobrzegiem (Ziarnek 2014)
gm. Ustronie M.: Bagicz: łąki na południe od lotniska (Ziarnek 2014);