Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Wyczyniec czerwonożółty - Alopecurus aequalis Sobol.
Rodzina: wiechlinowate (trawy) - Poaceae


Wyczyniec czerwonożółty
Wyczyniec czerwonożółty

Trawa kępkowa, szarozielona. Źdźbło o wysokości 10-30 cm, pokładające się i zakorzeniające w dolnych kolankach. Pod kwiatostanem białawe. Liście płaskie, o długości 2-10 cm i szerokości 2-5 mm, żeberkowane, krótsze od pochew liściowych. Języczek liściowy o długości 3-5 mm, tępy.
Kwiatostan w postaci kłosokształtnej walcowatej wiechy o długości 2,5-7 cm i grubości 3-4 mm, na obu końcach zwężającej się. Kłoski o długości 1,5-2,5 mm. Plewy zrośnięte ze sobą prawie do połowy, o szczytach nierozchylonych, na grzbiecie wyraźnie owłosione. Plewka dolna z ością wychodzącą ze środka grzbietu, ość krótsza od plewki, prawie nie wystająca ponad kłosek. Pręciki z początku białawe, a po kwitnieniu barwy ceglastej.
Kwitnie od czerwca do września. Zasiedla obszary zalewowe, bogate w związki azotowe - głównie brzegi wód i podmokłe łąki.



gm. Kołobrzeg: Rozproszony - ocz. wod. i śródpolne zagłębienia bezodpływowe - ocz. wod. nr XIII, XIV, XVI w Niekaninie; ocz. wod. nr XV przy Klasztornym Bagnie; ocz. wod. nr VI 1,4 km na S od Drzonowa; ocz. wod. nr VIII w Starym Borku, ocz. wod. nr II, I w Karcinie; ocz. wod. nr XXIII koło Kądzielna; ocz. wod. nr XX, XVIII na pd od Stramnicy
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las - oddz. 29b; oczka nr: III - na S od Melechowa, IX - na W od Rusowa, XVI - Rusowo, XXIII, XXV - Ustronie M., XXXII - na S od Gwizdu;