Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Klon zwyczajny - Acer platanoides

Rodzina: klonowate - Aceraceae

Klon zwyczajny Kwiaty Owoce

Klon pospolity. Wysokość 20 - 25 m. Liście o klapach zakończonych 3 - 5 zaostrzonymi zębami, o wcięciach zaokrąglonych, rozwijają się po przekwitnięciu. Owoc o skrzydełkach szeroko rozwartych. Najczęstszy z gatunków krajowych, występuje na terenie całego kraju do niższych położeń górskich. W lasach liściastych; poza tym sadzony w parkach i przy drogach.
Odmiana "Schwedlera". Drzewo o wysokości do 30 m, liście 5-klapowe, zwykle 10-20 cm średnicy, klapy z wyciągniętymi ostrymi końcami, wcięcia między klapami zaokrąglone. Najmłodsze liście jaskrawoczerwone, w końcu maja lub na początku czerwca brunatnieją, w pełni lata jakby zwiędnięte - z podwiniętym w dół brzegiem blaszki liściowej i już prawie zielone poza czerwonymi ogonkami i nerwami. Kwiatostany czerwone - korony kwitnących drzew czerwonobrązowe.
Odmiana "Drummondi". Ma liście z kremową, szeroką obwódką.


Kołobrzeg:Pospolity; m.in. Park im. S.Żeromskiego; 'Schwedleri' - Klub Garnizonowy przy ul. Portowej (obecnie kościół); 'Integrilobum' - san. Węgiel Brunatny (obecnie OSW Verano)
gm. Kołobrzeg:Pobocza dróg; zadrzewienia w obrębie osiedli; bory sosnowe; płaty przejściowe między lasem brzozowo-dębowym a borem bażynowym - pobocza dróg w Niekaninie; oddz. leśny 273 b; płaty przejściowe między lasem brzozowo-dębowym a borem bażynowym na NW od Dźwirzyna
gm. Ustronie M.:Częsty; park nadmorski w Ustroniu Morskim; park w Rusowie; Kołobrzeski Las oddz. 5n, 4k,l, 20a,b
gm. Gościno:Droga polna Gościno Dwór odm. 'Schwedlera'