Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Porzeczka czarna - Ribes nigrum

Rodzina: agrestowate - Grossulariaceae


Jest krzewem wieloletnim, osiągającym 1 - 2 metry wysokości. Stare pędy brunatne lub czarne, zaś młode przyrosty jaśniejsze. Liście duże, ogonkowe, trój- i pięcioklapowe, w nasadzie sercowato wycięte. Spodem jaśniejsze, mocno żyłkowane i pokryte żółtymi gruczołkami o charakterystycznej woni i owłosione. Kwiaty niepozorne, różowe lub żółte jak dzwoneczki i zebrane w zwisające grona. Owoce czarne, kuliste jak jagody. Uprawiana jest w różnych odmianach. Owoce zawierają dużą ilość witaminy C i B. W stanie zdziczałym spotyka się ją rzadko w wilgotnych i cienistych lasach liściastych.

Stosowana do celów leczniczych. Cała roślina zawiera substancje zabójcze dla wirusów i bakterii. Liście używane są do przeciwreumatycznych mieszanek ziołowych, a także do wyrobu nalewek.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był częściową ochroną gatunkową.


Kołobrzeg:Na terenie Ekopaku Wschodniego jako podszyt w zabagnionych i wilgotnych częściach lasu w oddz. 1c, 2dj, 3ai, 4bcd
gm. Kołobrzeg:Rzadki - wilgotne zagłębienia śródleśne w typie olesu - las w drodze z Kądzielna do Stramnicy Kol. oddz. 45 i-n (dość licznie); łęg w oddz. 270g (Ziarnek 2014)
Ustronie M.:Lasy wilgotne i bagienne - Kołobrzeski Las oddz. 39a, 15fg
gm. Dygowo:W dolinie Parsęty w siedliskach olsu porzeczkowego na co najmniej 15 stanowiskach. Ponadto na Torfowisku Stramniczka oraz w oddz. 69, 72a, 72b, 358, 359 Nadl.Gościno
gm. Gościno:Częsta w podmokłych lasach
gm. Siemyśl:Jezioro Kamienica i dolina Błotnicy (Nadl. Gryfice oddz. 104)
gm. Rymań: Ludwikowo, Kamień Rymański