Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Rdestnica przeszyta - Potamogeton perfoliatus L.
Rodzina: rdestnicowate - Potamogetonaceae


Rdestnica przeszyta

Roślina zimozielona o kłączach długości od 1 do 3 m. pędy długości do 6 m, całkowicie zanurzone. Kłącze obłe, trwałe ze szczytowymi pączkami zimowymi. Łodyga silnie rozgałęziona, masywna, elastyczna.
Liście wyłącznie zanurzone, półprzezroczyste, z 5–12 równoległymi, białawymi nerwami bocznymi po każdej stronie nerwu środkowego, z których 1-3 są zwykle bardziej rozwinięte niż pozostałe. Kształt liści od okrągławych do wąsko-lancetowatych (w wodzie płynącej bardziej wydłużone), w nasadzie głęboko sercowate, na szczycie zaokrąglone do stępionych, niekiedy kapturkowate, często brzegiem drobno ząbkowane i delikatnie faliste (zwłaszcza młode liście). Rozmiary do 11 cm długości i do 4 cm szerokości (stosunek szerokości do długości 1:1,3–10). Liście siedzące, obejmujące łodygę sercowatą nasadą. Przylistki otwarte, o długości 0,3–2,2 cm, zaokrąglone na szczycie, delikatne, nietrwałe, rzadko utrzymujące się na dojrzałych liściach, półprzezroczyste, o niewyraźnych nerwach w stanie suchym.
Zasiedla głównie wody eutroficzne i mezotroficzne, płynące i stojące. Spotykana do głębokości 4 m. Preferuje podłoża mineralne: piaszczyste, piaszczysto-kamieniste lub żwirowe.Kołobrzeg: Rzeka Parsęta
gm. Kołobrzeg: Jezioro Resko Przymorskie wokół przystani
gm. Gościno: Dargocice, Lubkowice, Ząbrowo
gm. Siemyśl: Jezioro Kamienica