|
Owocnik: kapelusz- 3-8(10) cm średnicy, łagodnie stożkowaty do półkulistego, stopniowo rozpościerający się aż do płaskiego, z szerokim i płaskim garbkiem barwy ciemnobrązowej, a bliżej brzegu w kolorze ciepłym brązowym, dojrzały nieraz z promienisto rozchodzącym się i szerokim żyłkowaniem na jasnym tle, na szczycie pokryty sterczącymi łuseczkami, które im bliżej brzegu tym bardziej przylegając do miąższu; brzeg często wystaje poza blaszki.
Blaszki stosunkowo gęste, wolne, wybrzuszone do 0,7 cm, za młodu białe, z wiekiem różowiejące, z bardzo drobnymi brązowymi plamkami; ostrze kosmkowate ciemnobrązowe.
Trzon 3-10 x 0,4-1 cm, walcowaty, biały, z wiekiem jasnobeżowy, pełny lub na starość rurkowaty.
Miąższ biały, na wilgotno brązowoszarawy, u podstawy trzonu żółtobrązowy; zapach ma słaby, niemiły, amoniakalny, a smak nieokreślony, przypominający rzodkiew.
Wysyp różowobrązowy.
Występowanie: VIII-X; grzyb pojawia się pojedynczo lub po kilka w lasach na rozkładającym się drewnie, pniakach i kłodach.
Literatura:
- Alina Skirgiełło - "Grzyby - Tom XXVII"
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część X. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2014. Przegląd Przyrodniczy 4 (2021): 3-33
|