Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Korkoząb kieliszkowaty - Phellodon tomentosus (L.: Fr.) Banker.
Rodzina: kolcownicowate - Bankeraceae


Korkoząb kieliszkowaty
Korkoząb kieliszkowaty
Owocnik: kapelusz cienki, w kształcie okrągławy, koncentrycznie strefowany, w środku talerzykowato wklęsły, o średnicy od 20 do 60 mm. Często grupowo pozrastany w jednej płaszczyźnie z innymi kapeluszami w nieregularny kształt o średnicy 100 do 200 mm. Barwy brązowawej, beżowobrązowej, szarobrązowej lub rdzawej, w środku ciemniejszej. Powierzchnia aksamitna, matowa, z powrastanymi promienistymi włóknami. Brzeg białawy.
Kolce elastyczne, gęsto ułożone i krótkie, długości do 3 mm, zbiegające nieco na trzon. Barwy początkowo białawej, później szarawej lub różowawej, bladobrązowawej.
Trzon walcowaty, czasem pokręcony. Krótki, długości 10 do 30 mm. Barwy brązowej. Powierzchnia gładka, jedwabista, warstwy filcowatej brak lub tylko niewyraźnie zaznaczona. Często połączony z innymi zwartą grzybnią.
Miąższ cienki, korkowaty, strefowany. Barwy jasnobrązowej w kapeluszu, w trzonie brązowoczerwony do czarnobrązowego. Zapach przyjemny korzenny, smak gorzkawy. Zarodniki kuliste, nieco kanciaste, z kolcami. Białawe, o wymiarach 3-5 x 2,5-4 µm. Wysyp koloru białego.

Występowanie: VII-XI; w lasach iglastych i mieszanych, głównie pod świerkami; niezbyt częsty.

Czerwona lista grzybów; status E - wymierający

Literatura:
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"

Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2023. Rejestr grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część XI. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2015. Przegląd Przyrodniczy (2023) tom XXXIV, zeszyt 1


gm. Kołobrzeg: Nadmorski las między Dźwirzynem i Grzybowem (21.09.2011)