|
Owocnik: kapelusz 3-8(-10) cm średnicy, początkowo płaski, z wiekiem wklęsły, zabarwiony jednolicie, niekiedy z jedną ciemniejszą koncentryczną pręgą, ametystowolila, mięsistolila lub srebrzysto-szaro-lila, stopniowo jaśniejący do różówoszarego; brzeg słabo podwinięty i długo takim pozostaje; powierzchnia sucha, matowa, delikatnie filcowata do kosmkowato-łuseczkowatej, o kosmkach przylegających, prawie skupiających się w pas winnoczerwonych łuseczek.
Blaszki mieszane, względnie rzadkie, niekiedy rozwidlone przy trzonie, wąskie, brudno-cielisto-żółtawe, z wiekiem jasnoochrowe z pomarańczowym odcieniem, przyrośnięto-zbiegające.
Trzon walcowaty, 4-7x0,4-0,8(-1,2) cm, ochroworóżowawy z odcieniem lila lub pomarańczowobrązowawym, po dotknięciu rudawy, u góry jasnoochrowy i ziarenkowato-kosmkowaty, łamliwy, pełny, następnie pusty.
Miąższ cienki, białawy do bladolila, w trzonie jasny, raczej brudnoochrowy, w smaku łagodny, po dłuższej chwili nieco piekący, o zapachu słabym, po wyschnięciu przypominającym woń cykorii.
Mleczko wydzielane względnie skąpo, wodnistobiałe, wysychające tworzy szarozielonkawe krople, w smaku łagodne lub nieznacznie piekące.
Wysyp zarodników biały do kremowego (u starszych owocników), zarodniki elipsoidalne do kulistawych.
Występowanie: występuje w olszynach, często kępkami i dużymi grupkami, przeważnie w pobliżu pni i pniaków, zwłaszcza na stanowiskach mokrych; znajdowany w okresie od września do pierwszych przymrozków.
Czerwona lista grzybów; status R - rzadki
Literatura:
- Skirgiełło A. - "Flora Polski. Grzyby (Mycota). Tom XXV"
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część X. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2014. Przegląd Przyrodniczy 4 (2021): 3-33
|