|
Owocnik: kapelusz 1-3(-4) cm średnicy, półkulisty, szybko rozpościerający się płasko, z niskim szerokim garbkiem. Brzeg początkowo trochę podgięty, falisto odgina się nieco w górę. Zasnówka zauważalna tylko we wczesnym stadium rozwoju. Kolor ochrowobrązowy do janobrązowego. Powierzchnia przy brzegu włókienkowata, nawet pasemkowata, na szczycie łuseczkowata, o łuseczkach małych ale sterczących, ciemnorudych do ciemnobrązowych.
Blaszki mieszane, częściowo przyrośnięte z małym zbiegającym ząbkiem, jasnoochrowe z odcieniem różowym, w końcu ochroworude; ostrze silnie białawo orzęsione.
Trzon 2-4 x 0,3-0,6 cm, obły, nieco wygięty, u podstawy łagodnie zgrubiały lub nieco cieńszy i pokryty białą grzybnią; koloru białawego u szczytu, niżej brązowawego, o przylegających włókienkach, czasem trochę kosmkowaty.
Miąższ biały do bardzo jasnego, rudawego, z hialinową warstewką nad blaszkami, w trzonie włóknisty; bardzo słaby zapach.
Występowanie: w sąsiedztwie olsz lub (często) na ich zmurszałym drewnie, a także na torfowiskach niskich oraz w lasach bukowych.
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2016. Rejestr grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część IX. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2013. Przegląd Przyrodniczy (2016) tom XXVII, zeszyt 3
|