|
[ Mokradłoszka kończysta ]
Opis: Mech plagiotropowy, tworzący darnie barwy żółto-zielonej lub brunatnej, w stanie suchym błyszczące. Łodyżki o długości 5-15 cm, za młodu zielone, później brunatne, bez chwytników, dość regularnie pierzasto rozgałęzione, w przekroju poprzecznym okrągłe z małą wiązką środkową. Tkanka zasadnicza złożona z dużych komórek o półprzezroczystych ścianach komórkowych. Boczne gałązki do 1,2 cm długości. Liście u szczytu łodygi i gałązek są ciasno zwinięte i tworzą charakterystyczne ostre kończyki.
Listki łodyżkowe o długości do 2,5 mm i szerokości do 1,0 mm, wydłużono- jajowate, na szczycie zaokrąglone lub zaostrzone, wklęsłe, zwykle w górze na brzegach zawinięte, kapturkowate, całobrzegie. Listki gałązkowe mniejsze od łodyżkowych, zwykle bardziej wydłużone, o długości do 2,0 mm i szerokości do 1,0 mm. Żebro widlaste, krótkie lub żebra brak.
Występowanie: Rośnie na leśnych i nieleśnych torfowiskach niskich i wilgotnych łąkach, przy brzegach zbiorników wodnych oraz na wilgotnych skałach. Ze względu na charakterystyczny pokrój i budowę listków gatunek trudny do pomylenia z innymi mchami.
Objęty częściową ochroną gatunkową
Literatura:
- Hanna Wójciak - "Flora Polski. Porosty, mszaki, paprotniki"
|