Biegacz granulowany - Carabus granulatus (L.)
Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: biegaczowate - Carabidae
|
Morfologia: Długość ciała 14-25 mm. Oczy dość silnie sklepione, równomiernie wystające na boki głowy. Czułki jedenastoczłonowe, sięgają ku tyłowi do około 1/3 długości pokryw. Przedplecze w zarysie prostokątne. Najszersze w przedniej połowie. Nieznacznie wykrojone przed tylnymi kątami, które są tępe i szerokie. Powierzchnia przedplecza i głowy gęsto, głęboko i nierównomiernie punktowana i marszczona, przez co wydaje się nieco brokatowa.
Pokrywy owalne, lekko rozszerzające się ku tyłowi, najszersze za połową długości. Urzeźbienie pokryw złożone z trzech wyraźnych żeberek ciągłych (przyszwowego, środkowego i bocznego) i słabo wykształconego żeberka przy brzegu pokryw, zaznaczającego się w końcowej 1/4 pokrywy. Pomiędzy żeberkiem przyszwowym i środkowym, środkowym i bocznym oraz bocznym i brzegiem pokrywy można wyróżnić lekko zagłębione zagoniki. W każdym zagoniku środkiem biegnie żeberko złożone z wydłużonych, wąskich krótkich listewek w liczbie od 8 do 12 w jednym rzędzie. Powierzchnia pokryw dość silnie zmarszczona. Listewka krawędziowa szeroka. Każda pokrywa w tyle, na wysokości bocznego żeberka posiada charakterystyczne, płytkie wycięcie.
Odnóża bieżne. Duży odsetek w populacji posiada w pełni wykształcone skrzydła błoniaste, przez co ma zdolność aktywnego lotu.
Barwa ciała oscyluje w różnych odcieniach miedzi: miedzistobrunatne, miedzistozielone, rzadziej brunatne. Odnóża i czułki ubarwione czarno, rzadko zdarzają się formy z brunatno-czerwonymi udami.
Biologia: Jest aktywny od wieczora do rana. Dzień spędza ukryty w ściółce lub w mchu, rzadko obserwuje się osobniki poruszające się w dzień, zwłaszcza przy pochmurnej i wilgotnej pogodzie. Pokarm stanowią owady i ich larwy, wije, dżdżownice i rzadziej ślimaki.
Zimują ukryte w zmurszałych pniach, pod obluzowaną korą lub w ściółce. Wiosną w ciepłe dni wybudzają się i składają jaja. Larwa rozwija się przez okres wiosny i lata.
Występowanie: Zasiedla łąki i pola oraz wilgotne zadrzewienia śródpolne. Rzadziej spotykany w lasach, głównie w grądach i innych drzewostanach liściastych.
Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.
|
|