Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Modraszek bagniczek - Agriades optilete (Knoch, 1871)

Rząd: motyle - Lepidoptera
Rodzina: modraszkowate - Lycaenidae

Modraszek bagniczek
Modraszek bagniczek
Modraszek bagniczek
[ Plebejus optilete ]
Morfologia: Skrzydła o rozpiętości od 26 do 30 mm. Skrzydła przednie wąskie, łopatkowate. Skrzydła tylne owalne. Korpus imago pokryty nieznacznie drobnym meszkiem. Czułki cienkie, sięgające prawie do połowy skrzydła przedniego, proste lekko odchylone na boki. Odwłok cienki, nie wystający za zarys rozłożonych tylnych skrzydeł, odwłok samic jest grubszy. Samiec - wierzch skrzydeł w kolorze ciemnofioletowym, wzdłuż brzegów obu skrzydeł ciągnie się wąska czarna obwódka. Samica - wierzch skrzydeł barwy czarnobrunatnej z fioletowym nalotem w okolicach nasady skrzydeł. Na spodzie tylnych skrzydeł przy kącie tylnym występuje pojedyncza pomarańczowa plamka. Od zewnątrz sąsiaduje z nią metalicznie połyskująca granatowa plamka.

Biologia: Lata na nasłonecznionych stanowiskach, nad torfowiskami i nad bagiennymi, wilgotnymi polanami, z początkiem czerwca do końca lipca. Wyprowadza jedno pokolenie rocznie. Gąsienice wylęgają się pod koniec lipca. Po wylince przygotowują się do zimowania. Zimują na liściach borówki, z którymi z reguły opadają jesienią na ziemię. Żerują na borówce bagiennej, bażynie czarnej.

Występowanie: Gatunek preferujący środowiska wilgotne i ciepłe. Siedliskiem są skraje torfowisk wysokich, bagna, wilgotne polany leśne. Jest reliktem okresu lodowcowego.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Czerwona lista owadów; kategoria NT - bliski zagrożenia

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt


gm. Kołobrzeg: Torfowisko Wysokie Dźwirzyno (oddz. 211b, 21.06 -15.07.2017)