Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Wonnica piżmówka - Aromia moschata (Linnaeus,1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: kózkowate - Cerambycidae

Wonnica piżmówka
Morfologia: Chrząszcz 4 cm długości. Czułki wyrastają przed oczami, są bardzo długie (sięgają aż za odwłok), zagięte do tyłu. Nazwa nawiązuje do wydzieliny o silnej woni piżma, którą ten chrząszcz produkuje.

Biologia: Cykl rozwojowy trwa dwa - cztery lata. Postacie dojrzałe ukazują się w końcu maja i występują do pierwszych dni września, a największe nasilenie pojawu przypada na lipiec. Chrząszcze żywią się pyłkiem krzewów i roślin zielnych, sokiem owoców i wyciekającym z pni drzew. Kopulacja następuje wkrótce po opuszczeniu komór poczwarkowych. Samica składa jaja w szpary kory i szczeliny drzewa, przeważnie w podstawowej części pnia. Młode larwy żerują początkowo pod korą, drążąc płaskie, nieregularne chodniki. Po przezimowaniu chodnik jest poszerzany, następnie larwa wdrąża się w głąb drewna. Przepoczwarczenie następuje w maju-czerwcu. Materiałem żywicielskim larw jest drewno pni, rzadziej gałęzi, różnych gatunków wierzb, żyjących lub obumierających. Dojrzała larwa po trzecim przezimowaniu sporządza komorę poczwarkową.

Występowanie: Pospolity.

Uwaga: Gatunek zaliczany do szkodników technicznych drewna wierzb. Opada zarówno stare, jak i młode wierzby, grubości kilku cm. Jest groźnym szkodnikiem, zwłaszcza na plantacjach wikliny, gdy występuje razem z gąsienicami trociniarki czerwicy i larwami zgrzypika twardokrywki.


Kołobrzeg: Ekopark Wschodni, Mirocice
gm. Ustronie M.: Ustronie Morskie (19.VIII.1974, w kolekcji: IBL, Zakład Lasów Naturalnych, Białowieża)