Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Pływacz średni - Utricularia intermedia Hayne
Rodzina: pływaczowate - Lentibulariaceae


Pływacz pośredni

Rzadki. Wody, w szczególności torfowiska na północy kraju. Jest on zanurzony, przymocowany do dna, o gęstych liściach, średnich rozmiarów, słabo rozgałęziony. Liście podzielone na 3 części u podstawy i dalej rozdzielające się na 1-3 części, płaskie, na końcach krótkie, podłużne. Korzeń nieobecny, podziemną część rośliny stanowi przekształcony rodzaj odnóżki rośliny rosnący w płaszczyśnie horyzontalnej lub tuż nad ziemią. Jest dłuższy i cieńszy od łodygi. Na nim i tylko na nim produkowane są pułapki.
Kwiatostan wyrasta 5-20 cm nad poziom wody, zawiera 2-5 kwiatów. Korona kwiatu koloru żółtego z czerwonym żyłkowaniem, 5 płatków zrośniętych w 2 wargi: górną i dolną. Dolna warga około 15 mm długości. Górna o około połowę krótsza od dolnej. Na wargach, zwłaszcza górnej, przy dobrze oświetlonym miejscu wyraźnie widoczne czerwone żyłkowanie.
Kwitnie: maj - wrzesień. Owocuje od lipca do września.

Objęty ścisłą ochroną gatunkową

Czerwona lista roślin; status VU - narażony

Cenny dla Pomorza Zachodniego; V - narażony

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślingm. Dygowo: Torfowisko Gąskowo - nie odnaleziony podczas inwentaryzacji