Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Turzyca palczasta - Carex digitata (L. 1753)
Rodzina: turzycowate - Cyperaceae


Turzyca palczasta

Niewysoka, żywozielona, kępowa roślina kępkowa z rozłogami, o wysokości od 10 do 30 czasami (40) cm. Łodyga pokładająca się do wyprostowanej, bezlistna lub z nielicznymi liśćmi bazowymi, 3- lub wielokątna, gładka lub nieco szorstka ku górze w czasie kwitnienia często opadająca pod ciężarem kwiatostanu.
Liście ciemnozielone, puszyste, miękko układające się. Liście bazowe nieliczne i bardzo krótkie, liście kępowe dłuższe od liści bazowych na niekwitnących pędach. Blaszki liściowe, 2-5 mm szerokości, wiotkie, płaskie, delikatne i szorstkie na brzegach, z pojedynczymi włoskami na spodniej stronie, łagodnie zakończone.
Kwiaty zebrane w brunatno-czerwone, palczaste kłosy. Męskie kłosy lancetowate, 8-15 × 1-1,5 mm, pojedyncze, dominujące, poniżej 2-3 kłosy żeńskie, podłużne, 10-25 × 2-3 mm, przynajmniej jeden z nich przewyższa kłos męski. Znamiona: 3. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

Gatunek typowo leśny, występuje zwłaszcza w lasach bukowych. Preferuje stanowiska umiarkowanie zacienione, umiarkowanie chłodne warunki mikroklimatyczne (zwłaszcza w miejscach zacienionych).gm. Ustronie M.: rzadki - lasy liściaste - grąd na N od torfowiska w Kukini - oddz. 62Ad; Kołobrzeski Las - buczyna przy stawie oddz. 14h
gm. Gościno: Dargocice, Lubkowice