Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Żabieniec pływający - Alisma natans (L.) Raf.
Rodzina: żabieńcowate - Alismataceae


Żabieniec pływający

[ Elisma wodna ]
Typowa forma to roślina wodna zakorzeniająca się na dnie i posiadająca taśmowate liście podwodne oraz liście pływające. Forma podwodna ma tylko liście taśmowate i nie wytwarza kwiatów. Forma lądowa lub wynurzona ma krótkoogonkowe, jajowate liście i wytwarza kwiaty w węzłach rozłogów. Łodyga ulistniona, o długości do 1 m.
Liście podwodne siedzące, wstęgowate, równowąskie, zebrane w różyczkę. W górnej części łodygi kilka liści pływających na powierzchni wody, o długich (do 70 cm) ogonkach i małych blaszkach jajowatych lub okrągławych.
Kwiaty pojedynczo lub po kilka na szypułkach długości 5-10 cm. Działki kielicha trzy, zielone. Płatki korony trzy, białe, okrągławe, kwitną od maja do jesieni.
Występuje w jeziorach lobeliowych. Rośnie w strefie szuwarów na głębokości do 1 m. W Polsce występuje w części zachodniej oraz na Pojezierzu Pomorskim, szczególnie w Borach Tucholskich. W Zachodniopomorskim potwierdzone są dwa stanowiska: Jezioro Orzechowskie, gmina Nowogard i Jezioro Linowe leżące na obszarze Leśnictwa Łowisko na terenie gminy Wałcz.

Objęty ścisłą ochroną gatunkową

Czerwona Księga Roślin; EN - zagrożony

Czerwona lista roślin; status E - wymierający


gm. Kołobrzeg: Dźwirzyno: (Müller 1898 "Flora von Pommern" - Kolberger Deep) - nie odnaleziony