Wstecz

[ Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Błyskoporek podkorowy - Inonotus obliquus (Pers.) Pilát
Rodzina: szczecinkowcowate - Hymenochaetaceae


Błyskoporek podkorowy
[ Włóknouszek ukośny ]
Owocnik: w formie płciowej (doskonałej) trudne do zauważenia. Są jednoroczne, nietrwałe, rozpostarte, zlokalizowane w sąsiedztwie owocników wegetatywnych i rozciągające się wzdłuż pnia, między warstwami drewna lub między drewnem i korą, początkowo miękkie, mięsisto-skórzaste, z wiekiem twarde, korkowate i kruche, do kilku metrów długości, kilkudziesięciu centymetrów szerokości i 5-10 mm grubości. Brzeg owocnika zgrubiały, 2,5-4 mm grubości, z cienkimi, białymi, z wiekiem ciemniejącymi i grubiejącymi skupieniami grzybni, które podważają korę umożliwiając wzrost grzyba. Niemal całą grubość owocnika stanowi hymenofor, który jest rurkowaty, początkowo białawy z brązowym refleksem, z wiekiem ciemniejący do ciemnobrązowego, tabaczkowego. Rurki w jednej warstwie, ułożone ukośnie, z gładkimi lub ząbkowanymi ostrzami, do 10 mm długości. Pory okrągłe do kanciastych lub owalnych, drobne, 3-5 na mm, 0,1-0,3 mm średnicy, pokryte białawym lub szarawym, gęstym nalotem. Szczecinki w hymenium proste, nabrzmiałe, ostro zakończone, grubościenne, ciemnobrązowe, 45 x 10 µm.
Owocniki wegetatywne formy bezpłciowej (niedoskonałej) tworzą się w ciągu wielu lat, na pniu porażonego, żywego drzewa. Mają charakter narośli o spękanej i brązowoczarnej, przypominającej koks powierzchni, do 500 mm średnicy. Miąższ utworzony jest z grzybni zbitej, twardej, drewnowatej, początkowo żółtoochrowej, z wiekiem ciemniejącej do rdzawożółtej, tabaczkowej i ciemnobrązowej, z białą lub białożółtą marmurkowatością. W pęknięciach i szczelinach mogą pojawiać się świeże naloty grzybni, początkowo żółtej, z wiekiem rdzawobrązowej lub czerwonobrązowej. Zapach lekko winny, przyjemny, z wyczuwalnym akcentem drewna brzozowego. Smak niespecyficzny.

Występowanie: w lasach, rzadziej w parkach, pod korą żywych lub zamierających drzew liściastych, najczęściej brzozy brodawkowatej i topoli osice, rzadziej na innych gatunkach drzew liściastych np. olszy, klonie, grabie, buku, jarząbie i wiązie. Spotykany w ciągu całego roku. Rozpowszechniony. W Polsce niezbyt częsty, występujący głównie na brzozie.

Uwaga: owocniki wegetatywne wykorzystywane są w medycynie ludowej Europy Wschodniej.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Czerwona lista grzybów; status R - rzadki

Literatura:
- Piotr Łakomy, Hanna Kwaśna - "Atlas Hub"

Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2007. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych. Część II. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2006. Przegląd Przyrodniczy 18(3-4): 3-70


Kołobrzeg:Las nadmorski w zachodniej części miasta, las nadmorski na E od sanatrium "Arka" na olszach, Mirocice
gm. Kołobrzeg:Stare Miasto - łozowiska, Brzezina Bagienna
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las; Kopuła