Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune (L.) Fr. (1815)
Rodzina: rozszczepkowate - Schizophyllaceae


Rozszczepka pospolita
Owocnik: kapelusz średnicy 1-4 cm, biały, szarobiaławy do bladoochrowego, prawie kolisty, półkolisty,wachlarzowaty lub muszelkowaty, bokiem przyrośnięty do podłoża, z wierzchu pokryty grubym filcem, z brzegiem nieregularnie wcinanym do klapowanego. Blaszki szarawe, z różowawym odcieniem, wzdłuż ostrza rozszczepione (stąd nazwa). Trzonu brak. Miąższ początkowo mięsisty, szybko staje się skórzasty i łykowaty. Zarodniki wielkości 3-4 x 1-1,5 µm, eliptyczne, gładkie, bezbarwne. Wysyp biały.

Występowanie: przez cały rok; na obumarłym drewnie liściastym, rzadziej iglastym, zwłaszcza na grubych, leżących pniach, w miejscach nasłonecznionych, rzadziej takze jako pasożyt ranowy na żywym drewnie (powodujący jego białą zgniliznę); bardzo częsty.

Wartość: niejadalny.

Uwaga: podłużnie rozszczepione blaszki podczas suchej pogody zwijają się i chronią zarodniki przed wyschnięciem. Ta właściwość sprawia, że rozszczepki nie można pomylić. Tworzy ona własną rodzinę, która jest bliżej spokrewniona z powłocznikowatymi niż z grzybami blaszkowymi.

Literatura:
- Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda - "Grzyby i ich oznaczanie"
- Ewald Gerhardt - "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik"


Kołobrzeg: Mirocice
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las
gm. Gościno: Pławęcino - park

Rozszczepka pospolita