Parki podworskie
Parki podworskie - cenne pomniki zieleni urządzonej, obecne są niemal w każdej ze wsi gminy Gościno. Stanowią one nie tylko pamiątkę dawnej świetności tutejszych dworów i pałaców, ale często także ostoję ciekawych gatunków drzew i krzewów. Parki podworskie, w większości wpisane są do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W wielu parkach stare drzewa osiągają znaczne rozmiary. Kilkanaście drzew z parku w Myślinie już objętych jest ochroną jako pomniki przyrody, wiele innych kwalifikuje się do objęcia ochroną, np. w parku w Pobłociu Małym klon zwyczajny w odmianie czerwonolistnej o obwodzie 320 cm, buk - 360 cm, czereśnia - 160 cm, w Pławęcinie i Wartkowie potężne dęby szypułkowe o obwodach odpowiednio 620 i 680 cm.
Niestety, liczne parki są zaniedbane, z podszytem zdominowanym przez gatunki nitrofilne - pokrzywę, bez czarny czy śnieguliczkę białą. Wszystkie obiekty wymagają działań konserwatorskich, należałoby przywrócić dawny, często zatarty układ ścieżek i dróg, wykonać czyszczenia w podszycie, ogrodzić i oczyścić teren z odpadów.
- park w Kamicy (Nr rej. 380/64)
Park krajobrazowy z końca XIX wieku z drzewostanem z dominacją dębów szypułkowych. Mniej licznie rosną tu także świerki i jawory. Pow. 2,0 ha. Strefa ochrony ekologicznej 60 m.
- park pałacowy w Karkowie (Nr rej. 920/76)
Naturalistyczny. Pow. 1,6 ha. Strefa ochrony ekologicznej 60 m pd. i zach. Przed frontem pałacu, do którego prowadzi aleja kasztanowców białych i topoli kanadyjskich, rosną dwa buki czerwonolistne. Z tyłu, za pałacem luźny drzewostan z modrzewiem o obwodzie sięgającym 313 cm. Po zachodniej stronie budynku szpaler lip drobnolistnych oraz grupa świerków. Po okazałym tulipanowcu został tylko pień (złamał się podczas wichury). Zwarty drzewostan parkowy z licznymi samosiejkami pokrywa skłon zbocza o wystawie południowej. Dominują tutaj jesiony wyniosłe (największe osiągają 393 i 340 cm obwodu), klony zwyczajne (największy ma 220 cm obw.), mniej liczne są dęby szypułkowe (277 cm obw.). W części wschodniej nieregularny szpaler kasztanowców. W parku (zwłaszcza na zboczu) bardzo gęsty podszyt tworzony przez klony zwyczajne, dzikie bzy czarne, wiąz górski. Układ ścieżek zatarty, zachowała się zrujnowana lodownia.
- park pałacowy w Mołtowie (Nr rej. 921/76)
Park w stylu angielskim z połowy XIX w., ogrodzony (własność spółki z o.o. Mołteko). Pow. 2,0 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m od zach. pd. wsch. Na części powierzchni zagospodarowany, na części z gęstym podszytem. W drzewostanie okazałe, stare dęby szypułkowe, jawory, buki, jesiony, modrzewie, pojedynczo rośnie sosna wejmutka. W podszycie masowo śnieguliczka. W narożniku południowo - zachodnim okazały kasztanowiec i początek regularnej alei kasztanowcowej przecinającej pola w kierunku południowo - zachodnim. Wskazane zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka zagrażającego alei kasztanowców. .
- park w Myślinie (Nr rej. 977/78)
Park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym pałacem. Pow. 0,97 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m. Od południa przylegający do dawnych zabudowań dworskich z szeregiem potężnych dębów szypułkowych z których osiem objęto ochroną w formie pomników przyrody (kolejne drzewa pomnikowe znajdują się przy drodze Myślino - Gościno). Na terenie parku stwierdzono sześć dębów opatrzonych tabliczkami "pomnik przyrody" o obwodach: 564, 413, 412, 373, 366, 365 cm. Poza tym jeden z potężnych dębów leży powalony przez wichurę na ziemi. W obrębie parku rośnie poza tym z okazałych dębów jeszcze jeden okaz o obwodzie 322 cm (bez tabliczki). Obok dębów, w drzewostanie liczne są jesiony wyniosłe, buki (z których na wyróżnienie zasługuje chroniony jako pomnik okaz odmiany czerwonolistnej o obwodzie 410 cm oraz młode drzewo o dwóch pniach wyrastających z ziemi i łączących się w jeden pień na wysokości ok. 0,5 m). Przy zabudowaniach występują także świerki zwyczajne i kłujące, żywotniki, topola biała, jawory. W całym parku występuje gęsty podszyt dzikiego bzu czarnego i podrost jesiona. W przylegającej do parku od północy zalesionej dolince Gościnki rosną potężne buki (o obwodzie 397 i 366 cm), graby (obw. 304 cm), jesiony (obw. 300 cm). Wskazane wykonanie czyszczeń w podszycie i podroście w celu poprawienia ekspozycji starodrzewu oraz odnowienia układu ścieżek.
- park pałacowy w Pobłociu Małym (Nr rej. 922/76)
Park w stylu romantycznym z połowy XIX wieku, obecnie o charakterze leśnym, z gęstym drzewostanem i podszytem, z polanami. Pow. 2,78 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m na pd i wsch. W drzewostanie dominują buki, jesiony, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, klony zwyczajne. Mniej liczne są graby, świerki, kasztanowce. Na uwagę zasługują: klon zwyczajny w odmianie czerwonolistnej o obwodzie 320 cm (część środkowa parku), buk o obw. 360 cm (część północna), czereśnia ptasia o obw. 160 cm (część północna), klony polne i trzy cisy przy dawnym pałacu. Brak ścieżek i dróg, gęsty podszyt bzu czarnego, klonów i wiązów. W miejscach otwartych zwarte i wysokie zbiorowiska z pokrzywą zwyczajną. W runie nielicznie występuje śniedek baldaszkowaty. Wskazane odnowienie parku, koszenie trawników (obecnie łany pokrzyw) i czyszczenie w podszycie.
- park (przy pałacu) w Ramlewie (Ramlewo Dolne) (Nr rej. 978/78)
Zabytkowy park z dworkiem z zabytkowym dziedzińcem przedpałacowym i zespołem zabudowy folwarcznej. Pow. 0,82 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m od zach. i pd. Przed dworkiem (od strony wschodniej) półkrąg kasztanowców. Z tyłu zadbany park założony w drugiej połowie XIX wieku, z koszonym trawnikiem i zadbanymi kwietnikami z rododendronami i nasadzeniami iglaków. Starodrzew luźny, kilka starych świerków, lip, buk czerwonolistny, jodła. Wzdłuż granic rosnące w rzędach buki, pojedyncze brzozy i jawory. Z parku w kierunku lasu (w kierunku zachodnim) prowadzi regularna, wąska, spacerowa aleja bukowa. Dalej, przy drodze w lesie o charakterze grądowym (z obficie rosnącym bluszczem) - rząd kasztanowców.
- park (przy folwarku) w Ramlewie (Ramlewo Górne) (Nr rej. 1037/78)
Park krajobrazowy, z gęstym podszytem i runem o charakterze leśnym. Pow. 2,5 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m. W drzewostanie dominują jesiony, graby, robinie, jawory. Mniej liczne są dęby czerwone, świerki, kasztanowce, topola biała, drzewa owocowe, głównie jabłonie. W części wschodniej aleja grabowa będąca najprawdopodobniej pozostałością dawnego żywopłotu. W części środkowej okazały, kwitnący bożodrzew o obwodzie 290 cm oraz dwupniowa lipa o obwodzie 510 cm (pień próchniejący). W podszycie liczne są głogi, śnieguliczka. Występuje tu też porzeczka alpejska.
- park w Robuniu (Nr rej. 979/78)
Park romantyczny z dworem, starodrzewem bukowo - grabowym i gęstym podrostem klonów zwyczajnych. Pow. 2,0 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m od zach., pd., wsch. W drzewostanie znaczną domieszkę stanowią dęby (do 300 cm obw.), brzozy, jawory. Pojedynczo rosną: kasztanowiec, buk czerwonolistny, dwie daglezje o obwodach 270 i 275 cm. W podszycie licznie rośnie śnieguliczka oraz jaśminowiec. W części południowej parku znajduje się oczko wodne pokryte kożuchem rzęsy drobnej, z szuwarem pałki szerokolistnej. Wskazane wykonanie czyszczeń w podszycie i podroście w celu poprawienia ekspozycji starodrzewu oraz odnowienia układu ścieżek.
- park w Wartkowie (Nr rej. 980/78)
Park krajobrazowy. Pow. 2,0 ha. Strefa ochrony ekologicznej 50 m od zach., pd., wsch. Przy budynku dawnego dworu potężny dąb o obwodzie 680 cm. Na skraju parku od strony zabudowań dąb czerwony o obwodzie 387 cm oraz ogród warzywny. Park znajdujący się na północ od zabudowań dawnego dworu tworzy starodrzew jesionów, świerków i drzewa owocowe. Środkiem w osi północ-południe park przecięty jest drogą, wzdłuż której biegnie aleja jaworowa. W części północnej źródlisko kotłowe (obok topola kanadyjska o obwodzie 480 cm) zawalone odpadami bytowymi. Dalej na zachód znajduje się oddzielony pasem łąki (dawniej ze stawami) fragment parku o charakterze leśnym, zbiorowiska leśne zbliżone do grądów. Teren ten łączy się z okolicą pałacu drogą gruntową biegnącą groblą, obsadzoną tawułami. W części południowej tego kompleksu leśnego liczne są starodrzewia z potężnymi dębami o obwodzie 448, 430, 420, 365, klonami zwyczajnymi o obw. 285, 265 cm i grabami o obw. 240 cm. W drzewostanie dominują dęby, graby i klony zwyczajne, mniej liczne są buki, sosny pospolite, a pojedynczo rosną kasztanowce, lipy drobnolistne, świerki. Podszyt i podrost w formie płatów tworzą głównie buki, klony i jawory, dziki bez czarny i graby. W runie o charakterze grądowym (liczna jest gwiazdnica wielkokwiatowa) występują m.in. chroniony bluszcz (część środkowa) oraz marzanka wonna (część północna). Cały kompleks przecina łukiem z południa na północ droga biegnąca wzdłuż wschodniej krawędzi lasu. Poza tym brak ścieżek. Park jest we władaniu Lasów Państwowych (oddz. 218b Nadl. Gościno ).
- park dworski w Wierzbce Dolnej (Nr rej. 981/78)
Park krajobrazowy z dworem z fragmentem rustikalnym. Pow. 2,5 ha. Strefa ochrony ekologicznej do podnóża skarpy i 60 m na pn.- zach., pd.-zach., pd.-wsch. Część parku znajdująca się na terenie administrowanym przez Lasy Państwowe (oddz. 256 f Nadl. Gościno) ma charakter leśny i wygląda niczym las gospodarczy (drągowina sosnowa). Brak tu starodrzewu. Pamiątką po przeszłym użytkowaniu są zarośla zdziczałego rdestowca (skraj lasu od strony zachodniej), obecność w podszycie śnieguliczki, porzeczki alpejskiej. Poza tym w podszycie dominuje leszczyna. Pojedynczo (w sumie ok. 10 egzemplarzy) rosną tu samosiejki cisa do 2 m wysokości (okaz macierzysty, starszy rośnie przy dawnym dworze). W runie występuje konwalia majowa. Przy budynku zachowały się starodrzewia z dębami i świerkami. Największe dęby osiągają 430, 400, 395, 350 cm obwodu. Należy chronić samosiejki cisa podczas wszelkich zabiegów w drzewostanach.
- park w Pławęcinie
Na terenie parku dużą powierzchnię zajmują ogrody warzywne. Przy budynku dawnego dworu rośnie okazała lipa drobnolistna oraz dwa świerki kłujące. Od południa wzdłuż granicy parku biegnie regularna i wąska aleja grabowa wpisana do rejestru zabytków (Nr rej. 1138/80). W części zachodniej znajduje się staw, a przy nim kasztanowiec oraz potężny dąb o obwodzie 620 cm. W części środkowej, wśród ogródków rosną w rozproszeniu pojedyncze drzewa owocowe i graby. Wskazana restytucja parku, uzupełnienie nasadzeń drzew, usunięcie szop i kurników z parku.
Zabytkowa aleja grabowa poddana została zabiegom "pielęgnacyjnym". Najbliższe lata pokażą, czy zakres zabiegów przysłużył się grabom (9.01.2007). Więcej >>
- park w Dargocicach
Obiekt częściowo zabudowany domami mieszkalnymi i licznymi domkami rekreacyjnymi. Starodrzew znajduje się w północno-wschodniej części terenu, tworzą go głównie buki i jesiony wyniosłe. Nielicznie rosną tu także kasztanowce i lipy drobnolistne, pojedynczo brzoza i robinia grochodrzew. W zadrzewieniu występuje bluszcz. Od strony północnej teren bezdrzewny otoczony zwartym rzędowym nasadzeniem róży pomarszczonej i pęcherznicy. Przy domkach wypoczynkowych nowe nasadzenia ozdobne, m.in. świerki kłujące.
|