Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Cisznica dorodna - Sericomyia lappona (Linnaeus, 1758)

Rząd: muchówki - Diptera
Rodzina: bzygowate - Syrphidae

Cisznica dorodna
Morfologia: Długość ciała 12-14 mm. Masywnie zbudowana, czarna muchówka z białymi pasami na tułowiu. Scutellum bordowe, uda przyciemnione przy podstawie, golenie żółte. Dwa ostanie człony stóp czarne.

Biologia: Czas lotu: maj - sierpień, ale najczęściej od końca maja do początku czerwca. Pokarm: nektar i pyłek. Larwy rozwijają się w materiale torfowym i żywią się martwą materią organiczną. Na końcu odwłoka posiadają wydłużoną rurkę z pomocą której mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Rozwijają się często w pobliżu korzeni knieci błotnej, wełnianki wąskolistnej, skrzypu bagiennego.

Występowanie: Torfowiska i lasy z glebami kwaśnymi. Stosunkowo rzadki gatunek borealno-górski. Jest częściej spotykany w północnej Europie, a także na obszarach górskich.

Uwaga: Łacińska nazwa gatunkowa wywodzi się stąd, że początkowo gatunek znany był jedynie z Laponii w Finlandii. U Sericomyia silentis przepaski odwłokowe są żółte, a tarczka czarna, lub prawie czarna.

Czerwona lista owadów; NT - bliski zagrożenia



gm. Kołobrzeg: Błotnica: skraj boru sosnowego (12.05.2017); Budzistowo: las k/Starego Miasta (21.05.2017); Stare Miasto - Łozowiska (17.05.2018); Kądzielno: skraj lasu na S od wsi (10.06.2017); Torfowisko Wysokie Dźwirzyno (4.05.2018)
gm. Gościno: Dargocicki Mszar oddz. 214h (23.05.2018)