Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Hurmak olchowiec - Agelastica alni (L.1758)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: stonkowate - Chrysomelidae

Hurmak olchowiec
Morfologia: Długość ciała 6 - 7 mm. Wierzch ciała gładki, fioletowo-ciemnogranatowy z metalicznym połyskiem, drobno punktowany.

Biologia: Samice składają jaja barwy żółtej w płaskich pakietach po ok. 70 sztuk, umieszczone na brzegach dolnej strony liści olszy. Łącznie samica składa w ciągu ponad miesiąca około 600-900 jaj, potem ginie. Larwy wylegają się po 5-12 dniach i intensywnie żerują (od czerwca do lipca). Początkowo żerują gromadnie, potem rozpraszają się. Jedynie w trakcie linienia ponownie się skupiają w grupki. Larwy linieją trzykrotnie. Z końcem lipca i w sierpniu schodzą na ziemię, gdzie pod powierzchnią ziemi przepoczwarczają się. Po tygodniu wychodzą dorosłe chrząszcze. Żerują na liściach olszy aż do nadejścia mrozów. W cyklu rozwojowym występuje jedno pokolenie w roku. Ślady żerowania dorosłych są inne niż ślady żerowania larw - dorosłe wygryzają w liściach nieregularne otwory. Zimują w ściółce, wychodzą wczesną wiosną. Pełny cykl rozwojowy trwa 1 rok.

Występowanie: Występuje na skrajach wilgotnych lasów, zadrzewień nadbrzeżnych (jeziora, rzeki), przy drogach. W całym kraju wszędzie bardzo pospolity i szkodliwy, występuje często masowo.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 94b


Kołobrzeg: Pospolity, m.in. Ekopark Wschodni
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las