Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]

Szarek ostowiec - Cleonis pigra (Scopoli)

Rząd: chrząszcze - Coleoptera
Rodzina: ryjkowcowate - Curculionidae

Szarek ostowiec
Morfologia: Długość 9,3-14 mm. Gatunek łatwy do rozpoznania, dzięki trzem rowkom na ryjku sięgającym aż do czoła. Przedplecze pokryte licznymi, lśniącymi ziarenkami bardzo nierównej wielkości. Pokrywy prawie jednostajnie owłosione, z dwiema niezbyt ostrymi ukośnymi, ciemnymi przepaskami.

Biologia: Jako rośliny żywicielskie różne źródła podają: oset zwisły, oset nastroszony, ostrożeń lancetowaty, ostrożeń polny, ostrożeń warzywny, ostrożeń głowacz, popłoch pospolity, ostropest plamisty, łopian większy i łopian mniejszy. Imagines poławiano w ciągu całego roku, młode pokolenie w sierpniu. Od połowy kwietnia do końca czerwca samica składa jaja w wygryzione komory na szyi korzeniowej, dolnej części łodygi, a nawet na podstawie żyłki środkowej liścia. Żerujące larwy przyczyniają się do powstania wyrośli na roślinie.

Występowanie: W Polsce jest ryjkowcem pospolitym na całym niżu i podgórzach, nie jest jednak jeszcze znany z niektórych krain. Zasiedla suche łąki, pastwiska, przychacia, miejsca ruderalne, nasłonecznione zbocza, pobrzeża lasu, widne zarośla, piaszczyste doliny rzeczne i żwirowiska.

Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 98c


Kołobrzeg: Lotnisko Podczele
gm. Kołobrzeg: Błotnica: teren dawnego poligonu wojskowego