|
Morfologia: Długość ciała 3,5-4 mm. Wierzch granatowy lub czarnozielony o metalicznym połysku. Na pokrywach ma osiem rzędów drobnych punktów i jeden (czasami dwa) rząd punktów wzdłuż krawędzi bocznej. Przy zagrożeniu głowa jest wciągana do klatki piersiowej.
Biologia: Rośliny żywicielskie to różne gatunki z rodziny krzyżowych (kapustowate) rukiew wodna i rzepicha ziemnowodna, chrzan, na którym występuje niekiedy masowo w ogrodach warzywnych, wyrządzając szkody. Znany jest też jako szkodnik innych roślin uprawnych z rodziny krzyżowych.
Chrząszcze pojawiają się w maju. Całkowita długość życia owada wynosi 33-37 dni. Jedna samica składa 400 jaj (20 jaj w ciągu dnia). Rozwój zarodkowy trwa 9-10 dni, stadium larwy 16-17 (do 23) dni, poczwarki 8-10 dni. Młode chrząszcze pojawiają się w drugiej połowie lipca. Jaja składają w sierpniu. Drugie pokolenie chrząszczy pod koniec października rozpoczyna zimowanie. Imago zimuje w górnej warstwie ziemi, pod ziemią i grudkami obornika, także pod korą drzew.
Występowanie: Występuje na podmokłych łąkach, zaroślach i brzegach rowów oraz innych wilgotnych miejscach. Spotykany od wczesnej wiosny do jesieni. Dość pospolity.
Literatura:
- Klucze do oznaczania owadów Polski, część XIX, zeszyt 94b
|