Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Płucnik modry - Platismatia glauca (L.) W.Culb.
Rodzina: tarczownicowate - Parmeliaceae


Płucnik modry
Płucnik modry
Opis: plecha listkowata (3-10 cm), o dużych, szerokich odcinkach, najczęściej z pofałdowanymi brzegami. Jej górna powierzchnia jest szara o odcieniu zielonkawym lub niebieskawoszara, często z ciemnymi plamkami. Barwa plechy zależy od pogody (sucha, czy po deszczu), oraz od ilości docierającego światła. Zazwyczaj na brzegach plechy znajdują się wargowe soralia i urwistki, czasami także wyrastają one na pofałdowanych łatkach. Soralia mają półksiężycowaty kształt, urwistki początkowo są białe i ziarniste, z czasem stają się brązowe. Dolna strona plechy w środkowej części jest czarna lub czarnobrunatna, na obwodzie jaśniejsza, z nielicznymi chwytnikami.
Barwienia: kora K+ żółty, C-, KC-, P+ żółty. Rdzeń K-, C-, KC-, P-, UV-.
Metabolity wtórne: w korze znajduje się atranorina i chloroatranorina, w rdzeniu kwas kaperatiowy.

Występowanie: rośnie zarówno na drzewach liściastych jak i na iglastych, szczególnie licznie w miejscach widnych, o względnie dużej wilgotności powietrza. Jest wrażliwy na zanieczyszczenia i na długotrwałe przesuszenie powietrza i podłoża.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.Kołobrzeg: Mirocice; las liściasty na terenie Jedn. Wojsk. przy ujściu Parsęty - na dębach (tt 2016); Kołobrzeski Las oddz. 4b (Ekopark Wschodni)
gm. Kołobrzeg: Stare Miasto - Łozowiska, Dźwirzyno Wschód - na brzozach, Ząbrowski Las oddz. oddz. 264b;
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las
gm. Gościno: Parowa