Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Kukułka krwista - Dactylorhiza incarnata (L.) Soó.
Rodzina: storczykowate - Orchidaceae


Kukułka krwista
Kukułka krwista
Kukułka krwista

Jest wyjątkowo zmiennym gatunkiem pod względem pokroju, wielkości i kształtu liści. Liście mogą być łukowato wygięte, zielone lub zielonożółte, gładkie, bez plam, albo z wierzchu lub obustronnie plamiste, a czasami całe jednolicie fioletowe lub czerwone. Łodyga jest w środku pusta.
Kwiaty czerwone, bladoróżowe lub żółte, w zależności od podgatunku. Kwiat ma warżkę rombowatą, dłuższą niż szerszą, niemal nie podzieloną. Wyjątkowo rzadko zdarza się odmiana o kwiatach bladożółtych bez żadnego rysunku (Dactylorhiza incarnata subsp. ochroleuca) lub kukułka krwista forma albinotyczna (Dactylorhiza incarnata (L.) Soó f. alba) - dolne zdjęcie.
Kukułka krwista rośnie na podmokłych łąkach i torfowiskach nawapiennych, o odczynie obojętnym i lekko alkalicznym, na glebach umiarkowanie żyznych. Wegetację rozpoczyna w kwietniu, kwitnie od połowy maja do czerwca. W Polsce należy do grupy gatunków dość pospolitych.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Czerwona lista roślin; status NT - bliski zagrożenia

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin


Kołobrzeg: Wilgotna łąka ok. 100 m na wschód od ul. Wschodniej i ok. 100 m na południe od torów kolejowych (Kościów, inf. ustna, za Bosiacka i in. 2001); Mirocice (Osadowski 2014)
gm. Kołobrzeg: Łąka obok Słonawy k/Budzistowa
gm. Ustronie M.: Podmokłe zagłębienie 100 m na W od Sianożęt, N od drogi polnej do Bagicza; wilgotna łąka na południe od lotniska w Bagiczu (Ziarnek 2014);