Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Manna jadalna - Glyceria fluitans (L.) R. Br.
Rodzina: wiechlinowate (trawy) - Poaceae


Manna jadalna
Manna jadalna
Manna jadalna

Trawa. Wysokość 45-120 cm. Źdźbła jej pokładają się zwykle na ziemi lub pływają po powierzchni wody. Liście szerokie (8-10 mm) o płaskich, trawiastozielonych blaszkach ze sztywnym, długim języczkiem i spłaszczonymi pochwami liściowymi. Wiecha bardzo długa, wąska, jednostronna, przerywana. Kłoski wałeczkowate i długie (do 2 cm). Pylniki mają barwę fioletową. Kwitnie VI-VIII. Owoc duży (ok. 3 mm długości), brązowy, jadalny. W dawnych czasach spożywano je jako kaszę. Ziarna zbierano latem po rosie i po wysuszeniu przerabiano na kaszę. Kaszę z manny przyrządzano zwykle z mlekiem lub z masłem, stanowiła pożywny i smaczny pokarm. Jeszcze w XIX eksportowano ją za granicę.
Pospolita. Rośnie na brzegach wód i rowów, na błotnistych łąkach.Kołobrzeg: Owcze Bagno, podmokłe fragmenty Parku Fredry, oczka wodne i szuwary w pobliżu ul.Wschodniej, Ekopark Wschodni
gm. Kołobrzeg: Oczka śródpolne - Stare Miasto, Oczko śródpolne Stramnica; szuwary nad brzegiem Czarnego Stawu; ocz. wod. nr XIII, XIV, XVI w Niekaninie; ocz. wod. nr XV przy Klasztornym Bagnie; ocz. wod. nr VII koło Bogusławca; ocz. wod. nr VI 1,4 km na S od Drzonowa; ocz. wod. nr V przy żwirowni w Drzonowie; ocz. wod. nr VIII w Starym Borku; ocz. wod. nr II, I w Karcinie; ocz. wod. nr XXI, XXIII koło Kądzielna; ocz. wod. nr XXV koło Stramnicy; ocz. wod. nr XX, XVIII, XIX na pd od Stramnicy; ocz. wod. nr XXII przy drodze, 2 km na S od Kądzielna; Klasztorne Bagno oddz. 192, 193; oddz. leśny 222; oczko wodne w Korzyścienku; rzeczka Dębosznica przy moście w Sarbi; Parsęta (Stare Miasto)
gm. Gościno: Gościno, Ołużna, Pobłocie Małe, Ramlewo, Robuń