Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Psianka słodkogórz - Solanum dulcamara L.
Rodzina: psiankowate - Solanaceae


Psianka słodkogórz
Psianka słodkogórz - owoce

Roślina jednoroczna. Ma postać półkrzewu o rozgałęzionym, płożącym się kłączu oraz kanciastej, często dołem zdrewniałej łodydze (pokładającej się, pnącej lub wzniesionej), osiąga wysokość do 2 m. Łodyga z zewnątrz słodka, wewnątrz gorzka (stąd pochodzi nazwa rośliny). Wykształca obupłciowe kwiaty o pięciopłatkowej koronie i fioletowej barwie (pylniki żółte). Znajdują się na szypułkach w szczytowych lub bocznych podbaldachach. Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Jest owadopylna. Owocem jest podłużna, lśniąca i soczysta jagoda o długości ok. 1 cm koloru czerwonego.
Roślina pospolita w wilgotnych zaroślach, lasach łęgowych, oraz nad brzegami wód. Roślina trująca.Kołobrzeg: Obok drogi w kierunku na Grzybowo na Owczym Bagnie, Ekopark Wschodni
gm. Kołobrzeg: Bardzo częsty - brzeziny bagienne; łozowisko na torfowisku przejściowym; ocz. wod. i śródpolne zagłębienia bezodpływowe; brzegi rzek - brzezina koło Dźwirzyna oddz. 207-208; Kolonia Obroty za Starym Miastem oddz. 194 b, m; ocz. wod. nr XIII w Niekaninie; ocz. wod. nr X, XII w Starym Mieście; wilgotne łąki i szuwary k/Grzybowa; Parsęta (Stare Miasto)
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las w podtopionych zagłębieniach terenu
gm. Gościno: Dargocice, Gościno, Robuń
gm. Rymań: Las Gorawiński