Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Sit Gerarda - Juncus gerardi Loisel.
Rodzina: sitowate - Juncaceae


Sit Gerarda

Roślina o wysokości 10-30 cm, rzadko wyższa, jaskrawo zielona lub oliwkowozielona z krótkim płożącym się kłączem. Łodyga wzniesiona i sztywna, prawie obła, ulistniona. Liście ścieśnione, rynienkowate, rdzeń podzielony na komory. Kwiatostan w postaci luźno rozpierzchłej wiechy, z licznymi kwiatami, na początku ze wzniesionymi gałązkami.
Najniższa przysadka kwiatowa krótsza niż wiecha. Działki okwiatu zaostrzone, czarnobrązowe z jaśniejszym nerwem środkowym, mniej więcej tak długie jak owoc, 6 krótkich pręcików. Szyjka słupka z 3 znamionami, tak długa jak zalążnia. Torebka owalna i ciemnobrązowa.
Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Występuje na miejscach zawierających sól, na wybrzeżu jak i w głębi lądu. Halofit obligatoryjny.

Czerwona lista roślin; status VU - narażony

Cenny dla Pomorza Zachodniego; V - narażony

Kołobrzeg: Łąki solniskowe na Owczym Bagnie i wzdłuż drogi obok torów kolejowych oraz na W od ul. B.Krzywoustego i młaki na E od ul. B.Krzywoustego; piaszczysta łacha na W brzegu Parsęty w pobliżu dawnego rezerwatu (tt 2014)
gm. Kołobrzeg: Słonawa; szuwary trzcinowe w sąsiedztwie Korzyścienka na S od oczyszczalni ścieków (dz. nr. ew. 306/4, 159, 160); łąki koło przystani w Dźwirzynie (dz. nr 689-692, 726-728), łąka przy stacji transformatorowej na S brzegu J. Resko