Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis L.
Rodzina: amarylkowate - Amaryllidacae


Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg to roślina cebulkowa, geofit osiągający kilkanaście (czasem do 30) centymetrów wysokości. Z cebulki wyrasta jedna, obła łodyżka z pojedynczym kwiatem oraz kilka wąskich, sinozielonych i mięsistych liści.
Śnieżyczka przebiśnieg bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną. U przebiśniegów listki okwiatu są nierówne: 3 zewnętrzne są większe, białe i odstające, 3 wewnętrzne są mniejsze, stulone i zielone na wyciętych końcach. Śnieżyca ma wszystkie listki okwiatu równe, z zielonymi koniuszkami. Rozróżnić oba gatunki można także po liściach. Przebiśniegi mają liście szarozielone, a śnieżyca żywo- i ciemnozielone.
W naturze przebiśniegi rosną w lasach i zaroślach południowej części Europy - od Francji, Niemiec i Włoch na wschód. W Polsce występują w Karpatach, natomiast na niżu znakomita większość stanowisk ma już wtórne, antropogeniczne pochodzenie.
Gatunek o znaczeniu wspólnotowym. Nie wymaga wyznaczenia obszaru Natura 2000.

Uwaga: do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.

Objęty częściową ochroną gatunkową

Cenny dla Pomorza Zachodniego; I - nieokreślone

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślinKołobrzeg: Parki i ogrody; Mirocice (Osadowski 2014)
gm. Kołobrzeg: Karcino, Nowy Borek na starych cmentarzach ewangielickich, Stramniczka - przy oczku wodnym na miejscu po starej zabudowie
gm. Ustronie M.: Kołobrzeski Las oddz. 56cx (także odmiana pełnokwiatowa 'Flore Pleno'); Kępa drzew przy drodze z Rusowa do Łasińskiego Lasu; Rusowo - park
gm. Dygowo: W parkach podworskich (w Miechęcinie, Kłopotowie, Piotrowicach, Wrzosowie, Włościborzu), przy drodze we wsi Dębogard, na cmentarzach poniemieckich (Bardy, Czernin II, Dygowo, Gąskowo, Jazy)
gm. Gościno: Pławęcino: o,4 km NE (S kraniec oddz.197f), park