Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Nibypłucnik wątpliwy - Cetrelia olivetorum (Nyl.) W.L. Culb. & C.F. Culb. 1968
Rodzina: tarczownicowate - Parmeliaceae


Nibypłucnik wątpliwy
Nibypłucnik wątpliwy
Opis: Plecha listkowata, duża, osiągająca średnicę do 20 cm, głęboko wcinana, nieregularna, lub tworząca rozetki. Wcinane lub karbowane odcinki mają szerokość do 1 cm, długość 0,5-1 cm, brzegi wzniesione i pofałdowane, a końce szeroko zaokrąglone. Powierzchnia górna ma barwę od żółtoszarawej do szarozielonawej i zawsze znajdują się na niej białe plamki pseudocyfelli, zazwyczaj z soraliami. Dolna strona plechy jest czarna i dołeczkowana, a tylko na obwodzie brunatna. Nielicznie występują na niej pęczki czarnych chwytników, przy czym szeroki pas na obwodzie plechy jest ich pozbawiony. Soralia są białe i mączyste i znajdują się na brzegach odcinków. Owocniki pojawiają się bardzo rzadko.

Barwienia: kora górna K+ żółty, C-, KC- i P+ żółty; rdzeń K-, C+ czerwony, KC+ czerwony, P-, UV+ biały.
Metabolity wtórne: w korze górnej atranorina i chloroatranorina, w rdzeniu kwas oliwetoriowy

Występowanie: Spotykany jest tylko w dużych kompleksach leśnych, w górach częściej. Rośnie na korze drzew, głównie liściastych. Czasami rośnie także na drewnie lub mchach.

Uwaga: Zaliczany do reliktów puszczańskich. Gatunek podobny - płucnik modry.

Objęty ścisłą ochroną gatunkową

Czerwona lista porostów; status EN - wymierający

W związku z niedawno dokonaną rewizją tego rodzaju w Polsce występują cztery gatunki. Status poszczególnych gatunków nie został dokładnie poznany. Wszystkie cztery gatunki uznawane są za porosty zagrożone wymarciem, przy czym dla C. cetrarioides, C. chicitae i C. olivetorum proponowana jest kategoria "krytycznie zagrożone" (CR), natomiast dla gatunku jak się wydaje najczęstszego - C. monachorum, kategoria wymierający (EN).

Literatura:
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów


Kołobrzeg: Ekopark Wschodni - w łozowiskach na wierzbach krzewiastych (dz. nr. 3/1, 26.03.2021)
gm. Kołobrzeg: Ząbrowski Las oddz. 264b/270b - na wierzbie (16.04.2016); Budzistowo: Obrowskie Sosny oddz. 195d (2.02.2019);