Maślak błotny - Suillus flavidus (Fr.) Singer
Rodzina: maślakowate - Suillaceae
|
[ Maślak żółtawy ]
Owocnik: kapelusz 2-7 cm średnicy, młody żółtawy, szarożółtawy, cytrynowożółty z brązowym odcieniem. Początkowo półkolisty, z wiekiem płaski, z wyraźnym, płaskim garbkiem. Powierzchnia śliska, gładka, z delikatnymi włókienkami, brzeg ostry ze śluzowatymi resztkami osłony. Skórka ściągalna. Pory duże, jasnożółte, z wiekiem zielonożółte, brązowożółte. Rurki jasnożółte, z wiekiem zielonożółte, brązowożółte, zbiegające po trzonie.
Trzon cylindryczny, często rozszerzony ku podstawie. Powierzchnia powyżej pierścienia barwy szarożółtej, u młodych owocników z kroplami żółtej, wydzieliny, potem sucha. Osłona śluzowata, początkowo z fioletowym odcieniem, z wiekiem brązowa. Poniżej pierścienia powierzchnia gładka, z brązowawymi wzdłużnymi plamkami, wilgotny śliski.
Miąższ szarożółty, w trzonie brązowawy z różowym odcieniem, niezmienny, miękki. O słabym zapachu i kwaskowatym smaku.
Występowanie: bardzo rzadki; owocniki wyrastają latem i jesienią, pojedynczo lub w małych grupach, na kwaśnych torfowiskach, pod sosnami dwuigielnymi pospolitą i kosówką.
W tym samym środowisku występuje: gołąbek błotny, gołąbek płowiejący, gołąbek winnoczerwony
Wartość: jadalny.
Uwaga: podobnie wyglądający maślak sitarz rośnie poza torfowiskami, na suchych stanowiskach i nie ma śladów pierścienia na trzonie.
Do 30.09.2014 r. objęty był ścisłą ochroną gatunkową.
Objęty częściową ochroną gatunkową
Czerwona lista grzybów; status E - wymierający
Internet:
- http://f2.grzyby.pl/
Publikacje:
- Kujawa A., Gierczyk B. 2013. Rejestr gatunków grzybów chronionych i zagrożonych w Polsce. Część VII. Wykaz gatunków przyjętych do rejestru w roku 2011. Przegląd Przyrodniczy 24(2): 3-44
|
|