Wstecz

Wstecz ][ Katalog ][ Dalej ]


Padalec zwyczajny - Angius fragilis (Linnaeus, 1758)
Rodzina: padalcowate - Anguidae


Padalec zwyczajny
Beznoga jaszczurka. Osiąga 40-50 cm długości. Są ubarwione brązowo, w różnych odcieniach od jasnokawowego do ciemnobrązowego. Większość z nich osiąga długość od 25 do 35 cm, przy czym samice są zwykle większe, mają czasem nieco ponad 50 cm długości. Ogon padalca stanowi 53 do 55 proc. długości ciała, jest łamliwy, stąd łacińska nazwa gatunku fragilis - kruchy. Jaszczurki porzucają ogon w sytuacji zagrożenia, licząc, że to pozwoli im umknąć z opresji, a drapieżnik nie będzie kontynuował pościgu, zadowalając się częścią ciała. Po utracie ogona miejsce po nim szybko się zabliźnia i regeneruje, nigdy jednak nie osiąga pierwotnej długości. W naturze osobniki o uszkodzonych ogonach stanowią zwykle 30 proc. padalców.
Padalce - podobnie jak jaszczurki żyworodne i żmije zygzakowate - są jajożyworodne, co oznacza, że pełen rozwój zarodków w jajach ma miejsce w jajowodach matki. Osiągają dojrzałość płciową w czwartym (samce) lub piątym roku życia (samice), gdy mają około 20 cm długości. Mogą dożyć 20-30 lat (w niewoli do 50 lat).
Padalec prowadzi skryty tryb życia. Ukrywa się w zaroślach, opadłych liściach i mchach. Lubi miejsca nieco wilgotne, nie bardzo nasłonecznione. Aktywny jest o zmierzchu i w nocy. W ciągu dnia woli przebywać pod kamieniem, kawałkiem drewna lub inną łatwo nagrzewającą się rzeczą leżącą na ziemi.
Występowanie: można go spotkać na skrajach polan i innych średnio nasłonecznionych miejscach. Lubi przebywać na wilgotnym podłożu, ale nie bagnistym.

Objęty częściową ochroną gatunkową


Kołobrzeg:W pasie nadmorskim przy Owczym Bagnie oraz w Kołobrzeskim Lesie
gm. Kołobrzeg:Uroczysko Grzybowo
gm. Ustronie M.:Kołobrzeski Las
gm. Dygowo:Torfowisko Stramniczka